BADANIA I ARTYKUŁY

Tutaj znajdziesz wszystkie nasze badania i artykuły dotyczące nietrzymania moczu.

Jakie są typy inkontynencji?

Nietrzymanie moczu, inaczej inkontynencja, jest powszechnie występującym problemem, jednak nie u każdej osoby objawia się w taki sam sposób. Istnieją bowiem różne typy inkontynencji. Czasami dolegliwość jest bardzo nasilona i znacznie utrudnia codzienne aktywności, czasami zaś nietrzymanie moczu jest niewielkie i stanowi problem tylko w określonych sytuacjach. Przeczytaj więcej na ten temat.

Nietrzymanie moczu – choroba czy niewielki problem?

Nietrzymanie moczu dorosłych samo w sobie nie jest chorobą, choć może mieć różne przyczyny i niektórym chorobom towarzyszy. Dolegliwość ta nie jest groźna dla zdrowia czy życia, ale należy do najbardziej krępujących problemów zdrowotnych. Dlatego właśnie nie można określać NTM mianem niewielkiego problemu. Można jednak sobie z nim poradzić.

Przyczyny nietrzymania moczu

Kontrola pęcherza moczowego i oddawania moczu dla osób zdrowych jest prosta i oczywista. W sporadycznych sytuacjach, gdy warunki są utrudnione, na przykład podczas podróży lub po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu, może się zdarzyć okazjonalny, niekontrolowany wyciek moczu. Jednak u niektórych osób nietrzymanie moczu jest zaskoczeniem, tym bardziej, gdy zdarza się coraz częściej. Jaka może być przyczyna nietrzymania moczu? Przeczytaj w poniższym tekście.

Czym jest inkontynencja stresowa?

Czy istnieją stresogenne przyczyny nietrzymania moczu u kobiet i mężczyzn? Czy stan psychiczny może spowodować utratę kontroli nad pęcherzem? Jeśli tak, w jaki spo-sób jesteś w stanie poradzić sobie z tym problemem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Czym jest naglące nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu, definiowane jako mimowolny wyciek moczu, jest schorzeniem uciążliwym i często diagnozowanym. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. To dysfunkcja mocno obniżająca jakość życia pacjentów, mająca różne przyczyny i sposoby leczenia.

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia dna miednicy?

Ćwiczenie mięśni dna miednicy ma na celu ich wzmocnienie poprzez skurcze. W ten sposób łatwiej zapanować nad pęcherzem. Ciekawostką jest fakt, że ćwiczenia na mięśnie dna miednicy znane są od ponad 6000 lat. Swoją potoczną nazwę uzyskały od dr. Arnolda Kegla, twórcy pierwszej naukowej metody rehabilitacji mięśnia dna miednicy dla kobiet cierpiących na nietrzymanie moczu.

Jak poprawnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Ćwiczenia mięśni dna miednicy zalecane są przede wszystkim dla osób, które mają problem z nietrzymaniem moczu. Pod wpływem różnych czynników mięśnie te ulegają rozluźnieniu, jednak dzięki regularnym treningom można je na nowo wzmocnić i uporać się z krępującym problemem, jakim są niekontrolowane wycieki moczu. Jak poprawnie wykonywać ćwiczenia dna miednicy? Oto wskazówki.

Nietrzymanie moczu – ćwiczenia, które można robić wszędzie

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu spowodowane stresem i rozluźnieniem mięśni dna miednicy są bardzo skuteczne w leczeniu i w wielu przypadkach stanowią podstawę terapii. Chociaż tego rodzaju trening nie wymaga skomplikowanych pozycji ani nie jest męczący, ważne, aby ćwiczyć systematycznie, bo tylko wówczas można liczyć na rezultaty. Oto opis skutecznych ćwiczeń na nietrzymanie moczu.

Kogo i kiedy najczęściej dotyka zapalenie dróg moczowych?

Zapalenie dróg moczowych zazwyczaj spowodowane jest infekcją bakteryjną. Najczęstszą postacią zakażenia jest zapalenie pęcherza moczowego, natomiast rzadszą, lecz dużo poważniejszą chorobą jest odmiedniczkowe zapalenie nerek. Jakie są czynniki ryzyka infekcji dróg moczowych i jak wygląda leczenie? Oto kilka informacji na ten temat.

Jak leczyć moczenie nocne u dorosłych?

Moczenie nocne to tylko pozornie problem występujący wyłącznie u dzieci. To przypadłość, która może dotknąć także osoby w wieku dojrzałym lub podeszłym, a potencjalnych przyczyn jest bardzo wiele. Z czego wynika moczenie nocne dorosłych i jak sobie z nim radzić? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Jak wybrać najlepsze pieluchomajtki dla dorosłych?

Nietrzymanie moczu przytrafia się osobom w różnym wieku, jednak ryzyko wystąpienia tej krępującej przypadłości rośnie z biegiem lat. Zawsze też powoduje duży dyskomfort. Prostym sposobem, który pomaga go ograniczyć, są wygodne pieluchomajtki. Czym kierować się podczas wyboru, aby postawić na najlepsze możliwe rozwiązanie? Oto kilka wskazówek.

Pieluchomajtki czy majtki chłonne – co wybrać?

Pieluchomajtki a majtki chłonne dla dorosłych – jakie są podobieństwa i różnice między nimi? Czy któryś z tych wariantów jest lepszy? Przeczytaj kilka słów na temat głównych cech tych popularnych środków chłonnych dla osób borykających się z nietrzymaniem moczu. Odpowiednia ochrona jest ważna nie tylko dla zachowania zdrowej skóry, ale także samopoczucia psychicznego.

Majtki chłonne czy pampersy? Co wybrać dla osoby nietrzymającej moczu?

Popularnym środkiem ochronnym przed przeciekaniem, w przypadku nietrzymania moczu, są majtki ceratkowe dla dorosłych. Jednak obecnie dostępnych jest wiele innych, nowoczesnych rozwiązań, które zapewniają dyskrecję, wygodę, suchość i szczelność. Przykładami są „pampersy” oraz majtki chłonne, wyposażone w specjalistyczny wkład. Nie wiesz, co wybrać? Przeczytaj poniższy poradnik.

Czy noszenie wkładek higienicznych jest zdrowe?

Wkładki higieniczne a zapalenie pęcherza, grzybica, bakterioza pochwy… to tematy bardzo popularne wśród kobiet, które nie są pewne, czy wkładki higieniczne są przydatnym środkiem wspomagającym zachowanie świeżości, czy może lepiej ich nie używać, żeby nie zaszkodzić zdrowiu intymnemu. Oto kilka ważnych faktów na ten temat.

Bielizna jednorazowa czy wielokrotnego użytku? Która lepsza dla osoby z inkontynencją?

Bielizna ochronna dla osób obarczonych nietrzymaniem moczu to wygodne rozwiązanie na dzień i na noc. Problem inkontynencji jest na tyle powszechny, że obecnie możesz wybierać spośród różnych propozycji zabezpieczeń. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać bieliznę jednorazową, czy wielokrotnego użytku, poniższy poradnik pomoże Ci podjąć decyzję.

Wkładki higieniczne - kiedy warto je nosić?

Jeżeli doskwiera Ci lekkie nietrzymanie moczu, wkładki to prosty sposób na pozbycie się skrępo-wanie i utrzymanie higieny. Jak je dobrać, aby najlepiej odpowiadały indywidualnym potrzebom? Poniżej znajdziesz kilka porad, kiedy warto sięgnąć po wkładki i jak wybrać najbardziej odpowied-nie.

Co ile trzeba zmieniać wkładki higieniczne?

Lekki lub średni stopień nietrzymania moczu wymaga używania wkładek higienicznych, które pomagają zachować czystość, suchość oraz kontrolują nieprzyjemny zapach. Jak często zmieniać wkładki higieniczne? Czy wystarczy jedna wkładka na cały dzień, czy lepiej wymieniać zabezpieczenie co kilka godzin? Poniżej znajdziesz kilka porad dla początkujących użytkowników wkładek.

Jak dbać o higienę przy nietrzymaniu moczu?

Nietrzymanie moczu to schorzenie bardzo krępujące i nastręczające wielu problemów. Jednym z nich jest podrażnienie skóry z powodu wycieku moczu. Jak się jednak okazuje, zachowanie higieny przy NTM wcale nie musi być zadaniem skomplikowanym i czasochłonnym. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa higiena i pielęgnacja? Po jakie produkty warto sięgnąć, by ułatwić sobie całą procedurę?

5 problemów skórnych spowodowanych nietrzymaniem moczu

Uszkodzenia skóry związane z nietrzymaniem moczu stanowią powszechny problem, który prowadzi do dyskomfortu, a w cięższych przypadkach cierpienia pacjentów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i reagowanie już na pierwsze objawy wskazujące, że skóra jest podrażniona. Poznaj kilka faktów na ten temat.

Pielęgnacja skóry podrażnionej nietrzymaniem moczu

Nietrzymanie moczu jest wyjątkowo uciążliwą dolegliwością, z którą walczą nie tylko osoby starsze. NTM nie jest też naturalnym objawem starzenia się organizmu, dlatego zawsze wymaga konsultacji medycznej i wdrożenia stosownych do danego przypadku metod leczenia. Schorzenie to powoduje ogromny dyskomfort psychiczny i fizyczny.