Wytyczne w leczeniu nietrzymania moczu

Problem nietrzymania moczu jest problemem niezwykle złożonym, który dotyka zarówno fizycznej sfery życia pacjenta, jak i psychicznej. Ze względu na szereg uciążliwych konsekwencji, które mu towarzyszą, wymaga podjęcia leczenia umożliwiającego – w zależności od przyczyn i stopnia zaawansowania dolegliwości – całkowitą lub częściową redukcję następstw NTM. Skuteczność podjętego leczenia, podobnie jak w przypadku schorzeń innego rodzaju, uzależniona jest przede wszystkim od zaangażowania pacjenta lub osób, które się nim opiekują. Jakie są najważniejsze wytyczne w leczeniu nietrzymania moczu i w jaki sposób ich przestrzegać?

Nietrzymanie moczu – zobacz, jak można z nim walczyć

Aby móc podjąć skuteczną walkę z nietrzymaniem moczu, warto poznać istotę problemu. Przyjęło się, że NTM dotyka przede wszystkim osób starszych. Z tego względu pierwsze symptomy, które mogłyby wskazywać na jego rozwój, są bagatelizowane przez osoby należące do młodszych grup wiekowych. Tymczasem szybka reakcja, połączona z właściwą diagnozą, pozwala zahamować rozwój zjawiska, oszczędzając pacjentowi jego przykrych konsekwencji. Z racji tego, iż rzeczywiście osoby w podeszłym wieku znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka, zagadnieniem tym, i wszystkim co z nim związane, powinny zainteresować się także ich opiekunowie.

U osób w podeszłym wieku nietrzymanie moczu może bowiem generować dodatkowe problemy, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu niewystarczająca pielęgnacja skóry pacjenta. Aby ograniczyć ryzyko ich wystąpienia do absolutnego minimum, warto poznać i wypróbować wszelkiego rodzaju rozwiązania dla osób starszych z problemem nietrzymania moczu. A są nimi m.in. środki przeznaczone do mycia i pielęgnacji skóry narażonej na kontakt z moczem oraz produkty higieny intymnej – wkładki, bielizna chłonna, pieluchomajtki i pieluchy.

Nietrzymanie moczu – proces pielęgnowania

Wytyczne dotyczące opieki nad osobą nietrzymającą moczu sprowadzają się przede wszystkim do właściwej ochrony i pielęgnacji skóry, która – ze względu na ciągły kontakt z wilgocią oraz amoniakiem zawartym w moczu – narażona jest na podrażnienia, odparzenia oraz rozwój stanu zapalnego (amoniakalne zapalenie skóry). Dzięki systematycznym działaniom dotyczącym zarówno przestrzegania zasad higieny, jak i pielęgnacji skóry, uciążliwe dla pacjenta następstwa NTM można całkowicie wykluczyć.

Opiekując się osobą cierpiącą na nietrzymanie moczu, wiele uwagi warto poświęcić przestrzeganiu higieny miejsc intymnych. Do mycia należy wybierać preparaty o łagodnym, aczkolwiek skutecznym działaniu oczyszczającym. Najlepiej, aby pochodziły one z linii dedykowanych szczególnym potrzebom skóry, jak np. produkty do mycia TENA. W zależności od stanu skóry i zaleceń lekarza można wybrać produkty przeznaczone do mycia bez konieczności spłukiwania, np. TENA Wash Cream, TENA Wash Mousse, jak i do mycia na mokro, np. TENA Shampoo & Shower.

Istotną rolę odgrywają również preparaty przeznaczone do pielęgnacji i ochrony wrażliwej skóry, które powinny być w razie konieczności stosowane po każdym myciu (np. TENA Skin Cream – nieperfumowany z wit. E, TENA Zinc Cream – krem łagodzący z cynkiem). Dużą rolę w przeciwdziałaniu podrażnieniom skóry odgrywa ponadto wybór właściwych środków higienicznych – wspomnianych wkładek, pieluchomajtek i majtek elastycznych. Powinny być one wykonane z delikatnych i przyjaznych skórze materiałów. Dzięki temu, regularnie wymieniane, nie będą pogłębiać istniejących problemów skórnych i generować nowych.