Kompendium wiedzy o chorobach pęcherza

Zapalenie pęcherza to powszechnie występująca dolegliwość. Wstydliwe nietrzymanie moczu również stanowi problem na dużą skalę, ale istnieje jeszcze wiele innych schorzeń dotykających pęcherz moczowy. Uświadomienie sobie ich występowania oraz zagrożeń, jakie ze sobą niosą powinno skłonić do szybszego reagowania w przypadku niepokojących objawów.

Refluks pęcherzowo-moczowy, czyli cofanie moczu do nerek

W sprawnie funkcjonującym układzie moczowym nie występuje zjawisko cofania się moczu do nerek. Mocz zostaje wydalany wyłącznie na zewnątrz. Gdy dochodzi do refluksu, mocz częściowo wraca do moczowodów, a stamtąd do nerek. Jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Niestety rozpoznanie choroby nie należy do najłatwiejszych, ponieważ objawy wyglądają jak w przypadku infekcji pęcherza moczowego. Natomiast niepokój powinny wzbudzić częste zakażenia. Jeżeli refluks pęcherzowo-moczowy nie zostanie szybko rozpoznany, konsekwencją może być nawet nieodwracalne uszkodzenie nerek. Przyczyną problemu jest dysfunkcja w obrębie zwieraczy pęcherza. Choroba może wiązać się z wrodzoną wadą, dlatego choroba występuje u dzieci, ale niewykluczone jest również jej nabycie w efekcie nieleczonych lub nieskutecznie leczonych zakażeń układu moczowego. W celu postawienia diagnozy powinno zostać wykonane badanie USG, lecz kluczowe znaczenie ma cystografia mikcyjna, która jest badaniem RTG z wypełnieniem pęcherza środkiem cieniującym. Leczenie polega na podawaniu leków odkażających drogi moczowe. W bardziej zaawansowanej chorobie wykonuje się zastrzyki w okolicach moczowodów, podając w ten sposób odpowiedni lek. Najgroźniejsze przypadki wymagają operacji.

Cystocele, czyli wypadanie pęcherza moczowego

Wypadnięcie pęcherza moczowego jest przypadłością dotykającą kobiety. Prawdopodobieństwo wystąpienia problemu zwiększa się w efekcie porodów, otyłości, ciężkiej pracy fizycznej. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko. Polega na osłabieniu i rozluźnieniu powięzi znajdującej się pomiędzy pęcherzem moczowym i pochwą, co powoduje wpadanie pęcherza do pochwy. Do objawów zalicza się wysiłkowe nietrzymanie moczu, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, ból w czasie stosunków płciowych oraz nawracające zakażenia pęcherza moczowego. Jeśli dolegliwości są właściwie nieodczuwalne, a zmiana niewielka leczenie nie jest wymagane, ale w bardziej zaawansowanym stadium w pochwie umieszcza się gumowy krążek. Schorzenie może również wymagać leczenia chirurgicznego.

Inne problemy z drogami moczowymi

Nietrzymanie moczu może wiązać się niekiedy ze schorzeniem określanym jako pęcherz nadreaktywny, które objawia się pod postacią naglącego parcia na mocz, nierzadko wywołującego ból. Powszechną chorobą układu moczowego jest kamica pęcherza, która polega na odkładaniu się w nim złogów kwasu moczowego oraz soli wapnia. Może wywoływać bóle w podbrzuszu, naglące parcia i częstomocz. Rzadszym problemem jest hematuria, czyli krwiomocz, który wymaga szczegółowej diagnostyki. Do szczególnie niebezpiecznych chorób zalicza się nowotwór.