Słowniczek

Wybierz odpowiedni przedział alfabetu, aby wyświetlić definicje.

Menopauza

Okres rozpoczynający proces trwałego zaniku funkcji menstruacyjnych.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Ćwiczenia polegające na kurczeniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Służą one wzmocnieniu mięśni i zwiększeniu ciśnienia zamykającego moczowód.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu występujące przy nagłym wysiłku fizycznym, takim jak kaszel, kichanie, śmiech, ćwiczenia fizyczne lub podnoszenie ciężkich przedmiotów. Zazwyczaj wyciek moczu jest niewielki i generalnie ma związek z osłabieniem mięśni dna miednicy.

Niedoczynność pęcherza

Jeśli cierpisz na niedoczynność pęcherza, zbiera się w nim znacznie więcej moczu niż normalnie. Ponieważ nie czujesz, że pęcherz jest pełny, niewielkie ilości moczu wyciekają w miarę wzrostu ucisku na pęcherz.

Mikcja

Czynność oddawania moczu (wypróżnianie).

Prostata

Męski gruczoł umiejscowiony u podstawy pęcherza i otaczający cewkę moczową. Jest on odpowiedzialny za produkcję płynu podczas ejakulacji. Niekiedy u starszych mężczyzn występuje przerost tego gruczołu, powodujący obstrukcję moczowodu. Objawem tego schorzenia jest niskie ciśnienie moczu.

Enurezja

Enurezja to mimowolne oddawanie moczu. Gdy występuje w nocy, nazywana jest także moczeniem nocnym.

Nietrzymanie moczu z powodu parcia naglącego

Schorzenie to, zwane także nadczynnością pęcherza, jest najpopularniejszym typem inkontynencji u mężczyzn. Chory odczuwa nagłą potrzebę oddania moczu, przy której dochodzi do mimowolnego wycieku z pęcherza. Zwykle jest to spowodowane zaburzeniem sygnałów w połączeniach nerwowych między pęcherzem a mózgiem, często w kombinacji z przerostem prostaty lub powikłaniami po operacji prostaty.

Chory może odczuwać potrzebę oddania moczu częściej niż normalnie (norma wynosi 4-8 razy dziennie), a także niekiedy w nocy. W niektórych przypadkach można jednak „wytrenować” pęcherz, aby rzadziej sygnalizował potrzebę wypróżnienia, i wyeliminować konieczność wstawania do toalety w nocy.

Inkontynencja mieszana

Dosłownie jest to jednoczesne występowanie objawów równych typów inkontynencji. Zazwyczaj jest to kombinacja nietrzymania wysiłkowego i nietrzymania moczu z powodu parcia naglącego. Jeśli masz oba rodzaje nietrzymania moczu, zazwyczaj jeden z nich jest bardziej uciążliwy od drugiego, więc w pierwszej kolejności należy skoncentrować się na tym dominującym objawie.

Nietrzymanie moczu

Trudności w kontrolowaniu czynności pęcherza mogące prowadzić do mimowolnego nietrzymania moczu.

Mięśnie dna miednicy

Mięśnie dna miednicy są rozciągnięte między nogami od kości łonowej z przodu po podstawę kręgosłupa z tyłu.

Inkontynencja pomikcyjna

Przypadłość uniemożliwiająca całkowite opróżnienie pęcherza, co prowadzi do wyciekania moczu po zakończeniu jego oddawania. Jest ona często powiązana z przerostem prostaty lub osłabieniem mięśni dna miednicy.

Neurologiczne zaburzenia funkcji pęcherza

Uszkodzenie połączeń nerwowych wywołane chorobą może wpływać na wymianę impulsów między pęcherzem a mózgiem. Efektem jest brak kontroli nad pęcherzem lub niemożność całkowitego wypróżnienia pęcherza.

Inkontynencja czynnościowa

Jest to niemożność dojścia na czas do toalety z powodu dolegliwości natury fizycznej lub psychicznej.

Inkontynencja z przepełnienia

Jest to stały lub epizodyczny wyciek moczu, zazwyczaj będący wynikiem obstrukcji lub uszkodzenia połączeń nerwowych.