Słowniczek

Wybierz odpowiedni przedział alfabetu, aby wyświetlić definicje.

Kompendium wiedzy o chorobach pęcherza

Zapalenie pęcherza to powszechnie występująca dolegliwość. Wstydliwe nietrzymanie moczu również stanowi problem na dużą skalę, ale istnieje jeszcze wiele innych schorzeń dotykających pęcherz moczowy. Uświadomienie sobie ich występowania oraz zagrożeń, jakie ze sobą niosą powinno skłonić do szybszego reagowania w przypadku niepokojących objawów.

Menopauza

Okres rozpoczynający proces trwałego zaniku funkcji menstruacyjnych.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Ćwiczenia polegające na kurczeniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Służą one wzmocnieniu mięśni i zwiększeniu ciśnienia zamykającego moczowód.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu występujące przy nagłym wysiłku fizycznym, takim jak kaszel, kichanie, śmiech, ćwiczenia fizyczne lub podnoszenie ciężkich przedmiotów. Zazwyczaj wyciek moczu jest niewielki i generalnie ma związek z osłabieniem mięśni dna miednicy.

Niedoczynność pęcherza

Jeśli cierpisz na niedoczynność pęcherza, zbiera się w nim znacznie więcej moczu niż normalnie. Ponieważ nie czujesz, że pęcherz jest pełny, niewielkie ilości moczu wyciekają w miarę wzrostu ucisku na pęcherz.

Mikcja

Czynność oddawania moczu (wypróżnianie).

Prostata

Męski gruczoł umiejscowiony u podstawy pęcherza i otaczający cewkę moczową. Jest on odpowiedzialny za produkcję płynu podczas ejakulacji. Niekiedy u starszych mężczyzn występuje przerost tego gruczołu, powodujący obstrukcję moczowodu. Objawem tego schorzenia jest niskie ciśnienie moczu.

Enurezja

Enurezja to mimowolne oddawanie moczu. Gdy występuje w nocy, nazywana jest także moczeniem nocnym.

Nietrzymanie moczu z powodu parcia naglącego

Schorzenie to, zwane także nadczynnością pęcherza, jest najpopularniejszym typem inkontynencji u mężczyzn. Chory odczuwa nagłą potrzebę oddania moczu, przy której dochodzi do mimowolnego wycieku z pęcherza. Zwykle jest to spowodowane zaburzeniem sygnałów w połączeniach nerwowych między pęcherzem a mózgiem, często w kombinacji z przerostem prostaty lub powikłaniami po operacji prostaty.

Chory może odczuwać potrzebę oddania moczu częściej niż normalnie (norma wynosi 4-8 razy dziennie), a także niekiedy w nocy. W niektórych przypadkach można jednak „wytrenować” pęcherz, aby rzadziej sygnalizował potrzebę wypróżnienia, i wyeliminować konieczność wstawania do toalety w nocy.

Inkontynencja mieszana

Dosłownie jest to jednoczesne występowanie objawów równych typów inkontynencji. Zazwyczaj jest to kombinacja nietrzymania wysiłkowego i nietrzymania moczu z powodu parcia naglącego. Jeśli masz oba rodzaje nietrzymania moczu, zazwyczaj jeden z nich jest bardziej uciążliwy od drugiego, więc w pierwszej kolejności należy skoncentrować się na tym dominującym objawie.

Nietrzymanie moczu

Trudności w kontrolowaniu czynności pęcherza mogące prowadzić do mimowolnego nietrzymania moczu.

Mięśnie dna miednicy

Mięśnie dna miednicy są rozciągnięte między nogami od kości łonowej z przodu po podstawę kręgosłupa z tyłu.

Inkontynencja pomikcyjna

Przypadłość uniemożliwiająca całkowite opróżnienie pęcherza, co prowadzi do wyciekania moczu po zakończeniu jego oddawania. Jest ona często powiązana z przerostem prostaty lub osłabieniem mięśni dna miednicy.

Neurologiczne zaburzenia funkcji pęcherza

Uszkodzenie połączeń nerwowych wywołane chorobą może wpływać na wymianę impulsów między pęcherzem a mózgiem. Efektem jest brak kontroli nad pęcherzem lub niemożność całkowitego wypróżnienia pęcherza.

Inkontynencja czynnościowa

Jest to niemożność dojścia na czas do toalety z powodu dolegliwości natury fizycznej lub psychicznej.

Inkontynencja z przepełnienia

Jest to stały lub epizodyczny wyciek moczu, zazwyczaj będący wynikiem obstrukcji lub uszkodzenia połączeń nerwowych.