Osoba, którą się opiekujesz, jest w pełni władz umysłowych, ale z powodu niepełnosprawności fizycznej nie może samodzielnie myć się, ubierać ani dbać o higienę osobistą.

Wspólne rozwiązanie


Jeśli bliska osoba jest częściowo lub w pełni niesprawna fizycznie, będzie potrzebować pomocy w jedzeniu, myciu czy korzystaniu z toalety. Właśnie czynności w toalecie mogą na początku wydawać się krępujące, szczególnie jeśli opiekun i podopieczny dopiero ustalają reguły wygodnego korzystania z toalety. Powinniście opracować wspólny plan oraz wysłuchać wzajemnych sugestii i obaw. Dzięki temu opracujecie sposób postępowania, który odpowiada obu stronom i wstyd szybko zniknie.

Zapewnienie dobrej ochrony w nietrzymaniu moczu

Właściwe środki ochrony przed nietrzymaniem moczu gwarantują jego wchłanianie oraz zatrzymanie kału i zapachów. Dzięki temu jest chroniona odzież, otoczenie oraz godność podopiecznych. Produkty ochronne są dostępne w wielu rozmiarach i poziomach chłonności, w wersjach dla mężczyzn i kobiet. Wiele osób uważa, że produkty ochronne, które są zakładane podobnie jak bielizna, są lepiej akceptowane przez osoby mogące je zmieniać w pozycji stojącej. Jeśli jednak bliska osoba musi leżeć w czasie zmiany produktów ochronnych, dostępne są produkty, które ułatwiają taką zmianę. Produkty TENA Flex zostały zaprojektowane specjalnie dla osób leżących. Umożliwiają one szybszą zmianę przy mniejszym obciążeniu dla pleców opiekuna. Odwiedź pawilon produktów, aby uzyskać więcej informacji na temat tych oraz innych produktów stosowanych w inkontynencji.

Współpraca nad właściwym środowiskiem

Warunki te zależą od potrzeb fizycznych. Jeśli bliska osoba może dostać się do łazienki tylko na wózku lub z balkonikiem, usuń wszelkie przeszkody z drogi do łazienki. Może ona także preferować łatwe do zdejmowania ubrania, takie jak spódnice czy spodnie z troczkami. W łazience lub sypialni powinien znajdować się zamykany pojemnik na zużyte produkty higieniczne. 

Zmiana produktów ochronnych i higiena

Zapewnij podopiecznemu łatwy dostęp do świeżych produktów ochronnych. Jeśli bliska osoba cierpi na inkontynencję kałową, polecamy majtki z możliwością rozdzierania na bokach, pomagające osobom, które mogą stać z pomocą opiekuna. Z kolei pieluchomajtki umożliwiają czystszą i szybszą zmianę u osób leżących. Chusteczki nawilżane są łatwiejsze w stosowaniu i łagodniejsze dla skóry w porównaniu z normalnym papierem toaletowym, szczególnie podczas wycierania kału.

Pielęgnacja skóry

Mocz może podrażniać skórę. W przypadku starszych osób mogą to być podrażnienia szczególnie intensywne. Produkty ochronne o wysokiej chłonności szybko wchłaniają mocz ze skóry i pomagają zmniejszyć ryzyko podrażnień — nawet jeśli dana osoba przebywa dłuży czas w pozycji siedzącej lub leżącej. Jeśli występuje problem wrażliwości skóry, poszukaj w pawilonie produktów artykułów zmniejszających ryzyko podrażnień.

Przyjmowanie płynów


Być może bliska osoba będzie chciała ograniczyć ilość wypijanych płynów. Może to jednak prowadzić do zagęszczenia moczu, co pogarsza stan pęcherza i zwiększa jego aktywność. Zalecamy pić tyle co zwykle, zgodnie z naturalnym zapotrzebowaniem. To powinno wystarczyć do zachowania zdrowego, jasnosłomkowego koloru moczu. Jak można się domyślić, wypijanie zbyt dużych ilości płynów zwiększy tylko konieczność „wychodzenia za potrzebą”, a zatem staraj się zachować zdrową równowagę.

Niektóre napoje mogą być moczopędne

Oczywiście nie musisz ograniczać bliskiej osobie przyjemności, musisz jednak mieć świadomość, że kofeina, alkohol i napoje gazowane są moczopędne. To z kolei spowoduje konieczność o wiele częstszego korzystania z toalety.

Pomoc ze strony lokalnych organizacji

W okolicy mogą działać ośrodki opieki dziennej dla osób dorosłych lub inne centra pomocy. W takich przypadkach masz możliwość pozostawienia bliskiej osoby pod opieką, aby mieć kilka godzin dla siebie. Mogą wtedy robić rzeczy niemożliwe do wykonania w domu. Wiele z tych organizacji zapewnia transport oraz organizuje wspólne zajęcia, takie jak wycieczki dzienne czy przygotowywanie posiłków. Mogą one nawet rozwozić do domów posiłki. Aby uzyskać więcej wskazówek i porad od innych opiekunów, odwiedź Kawiarenkę.

Jeśli masz pytania dotyczące pielęgnacji w nietrzymaniu moczu, możesz zadać pytanie jednej z naszych pielęgniarek-specjalistek lub dołącz do forum dyskusyjnego, na którym inni opiekunowie dzielą się wskazówkami i poradami z własnego doświadczenia.