Osoba, którą się opiekujesz, z powodu niepełnosprawności psychicznej i fizycznej nie może samodzielnie myć się, ubierać ani dbać o higienę osobistą.

Spokój i pocieszenie

Wiele będzie zależeć od zaawansowania fizycznego i psychicznego upośledzenia podopiecznego. Niektóre osoby mają ograniczoną możliwość kontaktu i reakcji na inkontynencję oraz zabiegi pielęgnacyjne. Jeśli dana osoba cierpi na dolegliwość natury psychicznej, taką jak demencja, może ona mieć podwyższony poziom wrażliwości i reagować negatywnie na dyskomfort związany z pielęgnacją o charakterze intymnym. Sytuację może złagodzić zmiana materiałów higienicznych dokonywana szybko, spokojnie i z poszanowaniem godności osobistej.

Zapewnienie dobrej ochrony

Właściwe środki ochrony przed nietrzymaniem moczu gwarantują jego wchłanianie oraz zatrzymanie kału i zapachów. Dzięki temu jest chroniona odzież, pościel, otoczenie oraz godność podopiecznych. Produkty ochronne są dostępne w wielu rozmiarach i poziomach chłonności, w wersjach dla mężczyzn i kobiet. Wiele osób uważa, że produkty ochronne, które są zakładane podobnie jak bielizna, są lepiej akceptowane przez osoby mogące je zmieniać w pozycji stojącej. Jeśli jednak bliska osoba musi leżeć w czasie zmiany produktów ochronnych, dostępne są produkty, które ułatwiają taką zmianę. Produkty TENA Flex zostały zaprojektowane specjalnie dla osób leżących. Umożliwiają one szybszą zmianę przy mniejszym obciążeniu pleców opiekuna. Odwiedź pawilon produktów, aby uzyskać więcej informacji na temat tych oraz innych produktów stosowanych w inkontynencji.

Stworzenie właściwego środowiska dla podopiecznego i opiekuna

Warunki te zależą od potrzeb fizycznych. Jeśli pomagasz osobie, która może dostać się do toalety tylko na wózku, usuń wszelkie przeszkody z drogi do łazienki. Może ona także preferować łatwe do zdejmowania ubrania, takie jak spódnice czy spodnie z troczkami. W łazience lub sypialni powinien znajdować się zamykany pojemnik na zużyte produkty higieniczne. 

Zmiana produktów ochronnych i higiena

Zapewnij podopiecznemu łatwy dostęp do świeżych produktów ochronnych. Dla osób, które mogą stać z pomocą opiekuna, wygodną i czystą zmianę zapewniają majtki z możliwością rozdzierania na bokach. Jeśli podopieczny wymaga zmiany materiałów ochronnych w pozycji leżącej, dostępne są produkty, które to ułatwiają. Produkty TENA Flex zostały zaprojektowane specjalnie dla osób leżących. Umożliwiają one szybszą zmianę przy mniejszym obciążeniu pleców opiekuna. Odwiedź pawilon produktów, aby uzyskać więcej informacji na temat tych oraz innych produktów stosowanych w inkontynencji.

Pielęgnacja skóry

Mocz może podrażniać skórę. W przypadku starszych osób mogą to być podrażnienia szczególnie intensywne. Produkty ochronne o wysokiej chłonności szybko wchłaniają mocz ze skóry i pomagają zmniejszyć ryzyko podrażnień — nawet jeśli dana osoba przebywa dłuży czas w pozycji siedzącej lub leżącej. Jeśli występuje problem wrażliwości skóry, poszukaj w pawilonie produktów artykułów zmniejszających ryzyko podrażnień. Chusteczki nawilżane są łatwiejsze w stosowaniu i łagodniejsze dla skóry w porównaniu z normalnym papierem toaletowym, szczególnie podczas wycierania kału.

Przyjmowanie płynów

Być może bliska osoba będzie chciała ograniczyć ilość wypijanych płynów. Może to jednak prowadzić do zagęszczenia moczu, co pogarsza stan pęcherza i zwiększa jego aktywność. Zalecamy pić tyle co zwykle, zgodnie z naturalnym zapotrzebowaniem. To powinno wystarczyć do zachowania zdrowego, jasnosłomkowego koloru moczu. Jak można się domyślić, wypijanie zbyt dużych ilości płynów zwiększy tylko konieczność „wychodzenia za potrzebą”, a zatem staraj się zachować zdrową równowagę.

Niektóre napoje mogą być moczopędne

Oczywiście nie musisz ograniczać bliskiej osobie przyjemności, musisz jednak mieć świadomość, że kofeina, alkohol i napoje gazowane są moczopędne. To z kolei spowoduje konieczność o wiele częstszego korzystania z toalety.

Ustal plan codziennych czynności dla siebie i podopiecznego

Osoby z dolegliwościami natury psychicznej czują się bezpieczniej, jeśli mają ustalony plan dnia. Stres związany ze zmianą produktów ochronnych może być mniejszy, jeśli czynności te są wykonywane o stałej porze, w jeden sposób, a nawet przy podobnej rozmowie. Spróbuj ustalić plan czynności, tak aby podopieczny mógł spodziewać się zmiany oraz jej kolejności w stosunku do innych czynności dnia, takich jak posiłki, odpoczynek czy oglądanie telewizji.  Należy także zorganizować czas dla siebie. Gdy w miarę możliwości opieka zostanie przekazana innemu opiekunowi lub członkowi rodziny, wszelkie czynności powinny się także odbywać według ustalonego planu.   Aby uzyskać inne przydatne wskazówki mogące ułatwić pielęgnację bliskich, przejdź do Kawiarenki.

Pomoc ze strony lokalnych organizacji

W okolicy mogą działać ośrodki opieki dziennej dla osób dorosłych lub inne centra pomocy. W takich przypadkach masz możliwość pozostawienia bliskiej osoby pod opieką, aby mieć kilka godzin dla siebie. Wiele z tych organizacji oferuje transport podopiecznych, a nawet rozwożenie do domów posiłków. Aby uzyskać inne przydatne wskazówki i porady dotyczące pielęgnacji bliskich, odwiedź Kawiarenkę.

Jeśli masz pytania dotyczące pielęgnacji w nietrzymaniu moczu, możesz zadać pytanie jednej z naszych pielęgniarek-specjalistek lub dołącz do forum dyskusyjnego, na którym inni opiekunowie dzielą się wskazówkami i poradami z własnego doświadczenia.