Osoba, którą się opiekujesz, jest sprawna fizycznie, ale z powodu choroby psychicznej nie może zapobiec przeciekom.

Spokój i pocieszenie

Jeśli bliska osoba cierpi na dolegliwość natury psychicznej — na przykład na demencję lub uszkodzenie nerwów, która ogranicza zdolność do rozpoznania potrzeby udania się do toalety — brak możliwości kontroli może być dla niej stresujący. Sytuację może uspokoić, dokładając starań, by każda wymiana materiałów higienicznych odbywała się szybko, spokojnie i z poszanowaniem godności osobistej.

Zapewnienie dobrej ochrony przed nietrzymaniem moczu

Właściwe środki ochrony przed nietrzymaniem moczu gwarantują jego wchłanianie oraz zatrzymanie kału i zapachów. Dzięki temu jest chroniona odzież, otoczenie oraz godność podopiecznych. Produkty ochronne są dostępne w wielu rozmiarach i poziomach chłonności, w wersjach dla mężczyzn i kobiet. Wiele osób uważa, że produkty ochronne zakładane podobnie jak bielizna są lepiej akceptowane przez osoby z dolegliwościami psychicznymi, ponieważ pomagają im poczuć się bardziej komfortowo. Odwiedź pawilon produktów, aby uzyskać więcej informacji na temat produktów stosowanych w inkontynencji.

Przyjmowanie płynów

Być może bliska osoba będzie chciała ograniczyć ilość wypijanych płynów. Może to jednak prowadzić do zagęszczenia moczu, co pogarsza stan pęcherza i zwiększa jego aktywność. Zalecamy pić tyle co zwykle, zgodnie z naturalnym zapotrzebowaniem. To powinno wystarczyć do zachowania zdrowego, jasnosłomkowego koloru moczu. Jak można się domyślić, wypijanie zbyt dużych ilości płynów zwiększy tylko konieczność „wychodzenia za potrzebą”, a zatem staraj się zachować zdrową równowagę.

Niektóre napoje mogą być moczopędne

Oczywiście nie musisz ograniczać bliskiej osobie przyjemności, musisz jednak mieć świadomość, że kofeina, alkohol i napoje gazowane są moczopędne. To z kolei spowoduje konieczność o wiele częstszego korzystania z toalety.

Regularne wizyty w toalecie pozwalają ograniczyć nieprzewidziane wypadki

Jeśli bliska osoba zapomina o konieczności odwiedzania toalety, spróbuj regularnie przypominać jej o tych czynnościach w ciągu dnia oraz przed pójściem do łóżka. W zależności od stanu psychicznego możesz pomagać w samodzielnym dojściu do toalety. W takim przypadku pomóż wybrać ubrania do łatwego zdejmowania, na przykład szerokie spódnice czy spodnie z troczkami. Taka garderoba ułatwia także szybkie dojście do toalety.

Zmiana produktów ochronnych i higiena

Niektórzy podopieczni mogą zauważać „wpadki” po ich wystąpieniu i samodzielnie zmieniać produkty ochronne. Inni natomiast wymagają pomocy. W toalecie zawsze należy zapewnić łatwy dostęp do świeżych produktów ochronnych oraz zamykany pojemnik do wyrzucania zużytych produktów. Majtki z możliwością rozdzierania na bokach pomagają w szybkiej i czystej zmianie produktów, a chusteczki nawilżane są łatwiejsze w stosowaniu i łagodniejsze dla skóry w porównaniu z normalnym papierem toaletowym.

Pielęgnacja skóry

Mocz może podrażniać skórę. W przypadku starszych osób mogą to być podrażnienia szczególnie intensywne. Produkty ochronne o wysokiej chłonności szybko wchłaniają mocz ze skóry i pomagają zmniejszyć ryzyko podrażnień skóry — nawet jeśli dana osoba przebywa dłuży czas w pozycji siedzącej. Jeśli występuje problem wrażliwości skóry, poszukaj w pawilonie produktów artykułów zmniejszających ryzyko podrażnień.

Ustal plan codziennych czynności dla siebie i podopiecznego

Osoby ze słabą pamięcią lub upośledzeniem psychicznym czują się bezpieczniej, jeśli mają ustalony plan dnia. Pozwala to ograniczyć „wpadki” osobom potrafiącym czasem samodzielnie skorzystać z toalety. Warto zaplanować pory posiłków, wizyt w toalecie, odpoczynków i rekreacji, na przykład spaceru czy oglądania telewizji. Należy także zorganizować czas dla siebie oraz dla podopiecznych, gdy w miarę możliwości znajdą się oni sami lub z innym opiekunem. Nawet jeśli podopieczny wykazuje się niewielką aktywnością w ciągu dnia, stały układ zajęć może pomóc ograniczyć „wpadki”. Aby uzyskać inne przydatne wskazówki mogące ułatwić pielęgnację bliskich, przejdź do Kawiarenki.

Pomoc ze strony lokalnych organizacji

W okolicy mogą działać ośrodki opieki dziennej dla osób dorosłych lub inne centra pomocy. W takich przypadkach masz możliwość pozostawienia bliskiej osoby pod opieką, aby mieć kilka godzin dla siebie. Osoba, którą się opiekujesz, ma też dzięki temu szansę nawiązać nowe znajomości. Wiele z tych organizacji zapewnia transport oraz organizuje wspólne zajęcia, takie jak wycieczki dzienne czy przygotowywanie posiłków. Mogą one nawet rozwozić do domów posiłki. Aby uzyskać inne przydatne wskazówki i porady dotyczące pielęgnacji bliskich, odwiedź Kawiarenkę.

Jeśli masz pytania dotyczące pielęgnacji w nietrzymaniu moczu, możesz zadać pytanie jednej z naszych pielęgniarek-specjalistek lub dołączyć do forum dyskusyjnego, na którym inni opiekunowie dzielą się wskazówkami i poradami z własnego doświadczenia.