Nietrzymanie moczu u osób dorosłych i niepełnosprawnych dzieci

Pieluchy dla małych dzieci są koniecznością i kwestią oczywistą, ale już w przypadku nietrzymania moczu u osób dorosłych czy starszych dzieci niepełnosprawnych wiedza na temat ochrony jest znacznie mniejsza. Podpowiadamy, jak wybierać odpowiednie produkty.

Pieluchomajtki dla dorosłych – dyskrecja i wygoda

Obecnie rynek pieluch zapełnia bogaty i zróżnicowany asortyment. Dla dzieci i dorosłych produkuje się pampersy, które wyglądają dokładnie tak samo, a różnią się po prostu rozmiarami. Rodzice maluchów, a w szczególności dzieci, które już zaczynają samodzielnie chodzić coraz chętniej sięgają po pieluchomajtki. Nietrzymanie moczu u dorosłych czasem wiąże się z podeszłym wiekiem, rozmaitymi chorobami i koniecznością leżenia w łóżku, ale często dotyka osoby w pełni sprawne i prowadzące zupełnie normalny tryb życia. Bez względu na sytuację pieluchomajtki są o wiele dyskretniejsze niż pampersy i gwarantują większy komfort. W przypadku problemów o mniejszym nasileniu polecane są specjalne wkładki lub podpaski.

Jak dobrać pieluchy dla dzieci niepełnosprawnych?

Dzieci niepełnosprawne są w różnym wieku i tutaj pojawiają się pewne problemy z doborem rozmiarów. Najmłodsze dzieci mogą używać pampersów lub pieluchomajtek przeznaczonych dla wszystkich dzieci, ale w przypadku starszych pociech największe rozmiary są za małe, a najmniejsze rozmiary dla dorosłych bywają nadal za duże. Wiele zależy od budowy ciała dziecka, ale w takich sytuacjach czasem jedynym rozwiązaniem jest pielucha wielokrotnego użytku. To, że dziecko jest niepełnosprawne nie oznacza, że zawsze jest przykute do wózka lub cierpi z powodu znacznego ograniczenia ruchowego. Niektóre maluchy pomimo niepełnosprawności mogą swobodnie się poruszać, a na dodatek są bardzo ruchliwe. W takiej sytuacji tradycyjna pielucha nie będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ istnieje duże ryzyko jej przesunięcia, a starsze dziecko może ją nawet samodzielnie wyciągnąć. Na rynku pojawiły się pieluchy ekologiczne wielokrotnego użytku, które stanowią połączenie klasycznej pieluchy z pampersem. Są wyposażone w odpowiednie regulacje, dzięki którym pieluchę można łatwiej dopasować do obecnych wymiarów dziecka.

Czy pieluchy ekologiczne wielokrotnego użytku to dobre rozwiązanie?

Pieluchy wielokrotnego użytku wymagają prania, ale są ekologiczne, na dodatek przeciwdziałają przegrzaniu jąder u chłopców, co mogłoby się w przyszłości stać przyczyną ich bezpłodności. Oczywiście trzeba nieco częściej sprawdzać, czy nie doszło do przelania pieluchy, aby uchronić dziecko przed pieluszkowym zapaleniem skóry, ale pieluchy jednorazowe również przed nim nie chronią. Pieluchy ekologiczne wielokrotnego użytku wspierają prawidłowy rozwój stawów biodrowych u dzieci, a na dodatek rzadziej wywołują alergie. Majtki do wielokrotnego stosowania dla dorosłych również mają swoich zwolenników. Delikatne materiały są zdrowsze dla skóry. Pieluchy tego typu to ponadto większa oszczędność pieniędzy.