Kwiestie administracyjne związane z opieką

Dobra organizacja to często połowa sukcesu. Wiedza, gdzie szukać pomocy, pozwala oszczędzić dużo czasu i nerwów.
Oto najważniejsze informacje, które mogą Ci się przydać:

Przychodnie opieki, ośrodki pomocy społecznej i placówki NFZ

To tu otrzymasz odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące dostępnych świadczeń dla osób wymagających opieki, a także wszystkie istotne informacje, formularze wniosków i inne formy pomocy

Świadczenia opiekuńcze

Dokładnych informacji o tym, jakiego rodzaju wsparcia finansowego możesz oczekiwać w ramach domowej opieki nad chorym, dowiesz się w NFZ lub ośrodkach pomocy społecznej.

Pełnomocnictwa

Przy załatwianiu codziennych spraw dla Twojego bliskiego może Ci się przydać pełnomocnictwo. Dzięki niemu będziesz mógł podejmować decyzje, np. bankowe, administracyjne czy prawne w imieniu Twojego bliskiego. To ważne dokumenty, zwłaszcza w przypadku, gdy Twój podopieczny jest osobą niesamodzielną, dlatego należy na ich temat zasięgnąć szczegółowych informacji!

Zacznij od omówienia ważnych kwestii formalnych z Twoim podopiecznym, aby miał możliwość wyrazić swoją opinię i ewentualne życzenia. Pamiętaj, że przekazanie prawa do działania w swoim imieniu nawet najbliższej osobie, może napawać strachem. Przypomnij mu, że pełnomocnictwo może być wydane jedynie na potrzeby załatwienia konkretnej sprawy, np. w urzędzie i że może je w każdej chwili cofnąć.
W sam proces otrzymywania pełnomocnictwa, należy zaangażować adwokata lub notariusza. Instytucje np. banki wymagają pełnomocnictw poświadczonych notarialnie.
Ten wydatek się opłaci: zapewni Tobie i Twojemu podopiecznemu spokój
i bezpieczeństwo.

 Czytaj więcej: