Moczenie nocne u osób dorosłych

Nocne moczenie to przypadłość, która przydarza się nie tylko dzieciom – u dorosłych ten problem może pojawiać się znacznie częściej, niż mogłoby się wydawać. W medycynie wyróżnia się pierwotne moczenie nocne – zanim dziecko osiągnie pełną kontrolę nad oddawaniem moczu (zazwyczaj do ok. 5 roku życia), oraz wtórne, pojawiające się po pewnym czasie, w którym owa kontrola została już osiągnięta. Wtórne moczenie nocne najczęściej pojawia się w wieku podeszłym, jednak taka dolegliwość może występować również u 20- czy 30-latków.

Przyczyny nocnego moczenia u dorosłych

Niekontrolowane oddawanie oczu przez sen może być wynikiem różnorakich czynników – często przyczyn jest więcej niż jedna. Sporą rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne, rozwojowe wady układu moczowego oraz czynniki psychologiczne. Moczenie nocne może także towarzyszyć zakażeniom i innym chorobom układu moczowego, schorzeniom układu nerwowego, przewlekłej niewydolności nerek, cukrzycy lub atakom padaczkowym. U osób w podeszłym wieku nietrzymanie moczu w nocy wiąże się z demencją starczą i zwiotczeniem mięśni wokół miednicy oraz osłabieniem zwieraczy cewki moczowej. Poza tym NTM często pojawia się u kobiet po porodzie, szczególnie przy dużej wadze dziecka lub komplikacjach wymagających np. użycia kleszczy.

Niezbędne badania

Wiele osób zmagających się z nocnym moczeniem wstydzi się tego problemu i nie wspomina o nim nawet swojemu lekarzowi, a co za tym idzie – nie podejmuje leczenia. Tymczasem należy zwrócić się do urologa lub ginekologa, który zaleci odpowiednie środki zaradcze i pomoże złagodzić lub całkowicie zniwelować tę przykrą dolegliwość. Pierwszym krokiem diagnostyki moczenia nocnego u dorosłych jest skrupulatny wywiad lekarski. Na jego podstawie lekarz kieruje pacjenta na odpowiednie badania: neurologiczne, ogólne badanie moczu i posiew, badanie krwi, badanie urodynamiczne oraz USG jamy brzusznej. Konieczne jest również badanie czucia w okolicy krocza i odbytu. Precyzyjna diagnostyka pozwoli na określenie najbardziej efektywnej metody leczenia.

Jak radzić sobie z nocnym moczeniem dorosłych?

Kluczową kwestią jest profilaktyka i leczenie zachowawcze, a także wsparcie psychologiczne – nawet jeżeli podłoże nocnego moczenia nie ma charakteru psychogennego, taki problem często prowadzi do zamykania się w sobie, a nawet stanów depresyjnych. Poza tym należy ograniczyć spożywanie płynów przed snem, a także zmniejszyć ilość napojów słodzonych, zawierających kofeinę i gazowanych. Warto również pamiętać o regularności oddawania moczu w ciągu dnia (standard to ok. 8 mikcji) oraz o higienie intymnej – w tym przypadku pomocne będą np. wkładki urologiczne lub specjalne podpaski na nietrzymanie moczu. Dostępne są również środki farmakologiczne, zawierające wazopresynę, która zagęszcza mocz.