Kiedy dorosły potrzebuje pampersów

Pieluchy to nie tylko niezbędny element wyposażenia każdego niemowlaka – tego rodzaju rekwizytów potrzebują również osoby w podeszłym wieku. Nietrzymanie moczu i kału to przykre dolegliwości, które mogą towarzyszyć procesowi starzenia się organizmu. Jak radzić sobie w takiej sytuacji i jak opiekować się starszą osobą cierpiącą na tego rodzaju przypadłości?

Przyczyny inkontynencji kałowej

Nietrzymanie kału oznacza utratę świadomej kontroli wypróżnień i niekontrolowaną defekację, w różnym nasileniu. Najczęstszą przyczyną jest demencja starcza, jednak mogą występować także czynniki towarzyszące, które zwiększają ryzyko pojawienia się inkontynencji kałowej, nie tylko u starszych osób.

Należą do nich: •częste i przewlekłe zaparcia, •zapalenie jelit, •czynniki psychiczne / emocjonalne, •operacje nowotworów, •stwardnienie rozsiane, •poród (pęknięcie krocza lub nieprawidłowe nacięcie, poród kleszczowy, a nawet poród przebiegający zupełnie prawidłowo, bez komplikacji, powoduje osłabienie mięśni dna miednicy i zwieraczy).

Per rectum czy kolonoskopia?

Choć nietrzymanie moczu i kału to dla wielu osób wstydliwy problem, nie należy zatajać go przed lekarzem. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, będącego podstawą dla dalszej diagnostyki, specjalista może zlecić takie badania, jak USG jamy brzusznej oraz USG przezodbytowe, rektoskopię lub kolonoskopię (badania endoskopowe odbytu i jelita grubego). Powszechnie stosowane jest także badanie per rectum, czyli ręczne badanie odbytu przez lekarza.

Metody leczenia NTK

Po ustaleniu okoliczności nietrzymania stolca u osób starszych można podjąć leczenie zachowawcze, polegające np. na przyjmowaniu leków wstrzymujących biegunkę, elektrostymulacji lub fizykoterapii (ćwiczenia mięśni dna miednicy). Zalecana jest także odpowiednia, zbilansowana dieta, dostosowana do wieku oraz – w miarę możliwości – aktywność fizyczna wzmacniająca mięśnie. W trudniejszych przypadkach można zastosować leczenie operacyjne: najpopularniejsze metody chirurgiczne to protezy zwieraczy lub zastępcze mięśnie zwieraczy, przeszczepione z innej części ciała, a także plastyka pochwy i krocza.

Zmiana pampersa u osób starszych

Nietrzymanie stolca u osób starszych to sytuacja, w której szczególnie należy dbać o higienę osobistą i komfort psychiczny osoby cierpiącej na taką dolegliwość. W pielęgnacji kluczową istotną rolę odgrywa dyskrecja oraz profesjonalne podejście do zabiegów higienicznych, takich jak np. zmiana pampersa lub pieluchomajtek u osób leżących. Przed przystąpieniem do zabiegu warto przygotować wszystkie niezbędne akcesoria: pampersy na zmianę, chusteczki nawilżone, podkład chłonny, pianki myjące lub mydło i wodę, balsam nawilżający, rękawice jednorazowe itp. Po usunięciu zużytego pampersa należy dokładnie oczyścić okolice krocza oraz założyć świeżą pieluchę, o dopasowanym rozmiarze – powinna zakrywać pośladki w całości.