Rodzaje nietrzymania moczu

Powszechne rodzaje inkontynencji

Chcesz otoczyć bliskiego jak najlepszą opieką. Warto zatem określić, z jakim rodzajem inkontynencji się zmaga. Dzięki tej wiedzy łatwiej dobierzesz właściwe produkty i skuteczniej zatroszczysz się o stan zdrowia bliskiego, co przełoży się na jego większy komfort i poczucie pewności.
 
Poniżej przedstawiamy siedem typów nietrzymania moczu oraz ich przyczyny i objawy. Niektóre są typowe tylko dla kobiet, inne przytrafiają się jedynie mężczyznom. Najpowszechniejsze rodzaje to wysiłkowe oraz (uwaga: jedna osoba może zmagać się z oboma typami). 
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Wysiłkowe jest najczęstszą postacią nietrzymania moczu u kobiet. Tylko 10% osób z tą dolegliwością to mężczyźni. Występuje zazwyczaj wówczas, gdy mięśnie dna miednicy, które wspierają pęcherz moczowy, są osłabione. Podczas kichania i śmiechu wzrasta nacisk na pęcherz, w efekcie czego nie są w stanie wystarczająco się ścisnąć, aby zatrzymać cały mocz w pęcherzu. Skutkuje to wyciekiem moczu: zazwyczaj kilkoma kroplami, ale zdarza się większy wyciek.

Kobiety –  najczęściej przytrafia się kobietom w czasie ciąży, po porodzie oraz po ukończeniu 40. roku życia. Powyższym sytuacjom towarzyszą uszkodzenia i/lub osłabienie mięśni dna miednicy. Niemniej jednak wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje w każdym wieku. Jedna na trzy kobiety doświadcza tej dolegliwości na jakimś etapie życia. Zdarza się nawet młodym kobietom podczas uprawiania sportu. 
Naglące nietrzymanie moczu
Dolegliwość ta bywa nazywana nadreaktywnym pęcherzem moczowym. Polega na nagłej potrzebie oddania moczu: pęcherz automatycznie i mimowolnie opróżnia się z moczu. Zazwyczaj dzieje się tak bez uprzedzenia. Ilość wydostającego się moczu może być znaczna. Przeciętnie opróżniamy pęcherz od czterech do ośmiu razy na dobę. Czy Twój bliski musi częściej odwiedzać toaletę? Czy zazwyczaj budzi się kilka razy w ciągu nocy, aby pójść do łazienki? Takie objawy mogą świadczyć o naglącym nietrzymaniu moczu.

Mężczyźni – naglące jest najczęstszą postacią nietrzymania moczu u mężczyzn. Często ma związek z powiększoną prostatą. 
Inne rodzaje nietrzymania moczu u kobiet i mężczyzn
  • Funkcjonalne
    Niektóre osoby nie są w stanie dotrzeć do łazienki na czas z powodu trudności spowodowanych chorobą fizyczną lub psychiczną. Jest to tak zwane .   


  • Zazwyczaj łączy z naglącym nietrzymaniem moczu (przy czym jeden z typów jest bardziej zauważalny).

  • Neurologiczne zaburzenia pracy pęcherza
    U niektórych osób mózg nie jest w stanie prawidłowo komunikować się z pęcherzem. W efekcie niemożliwa jest kontrola pęcherza lub całkowite jego opróżnienie. są wywoływane przez różne choroby. Jeśli sądzisz, że Twój bliski może borykać się z tym rodzajem nietrzymania moczu, nie zakładaj najgorszego scenariusza. Po prostu jak najszybciej umówcie się na wizytę u lekarza. Profesjonalna diagnoza z pewnością rozwieje niepotrzebne obawy.
Inne rodzaje nietrzymania moczu u mężczyzn

  • Występuje, gdy pęcherz (cewka moczowa) nie opróżnia się całkowicie, wskutek czego po oddaniu moczu pojawia się wyciek. Często towarzyszy osłabionym mięśniom dna miednicy. 

  • z przepełnienia
    Ciągły lub przerywany przepływ moczu może oznaczać nietrzymanie moczu z przepełnienia. Powodem takiego stanu bywa blokada lub uszkodzenie nerwu. 

Nie masz pewności co do objawów?

Jeśli symptomy Twojego bliskiego są niejednoznaczne, możesz nie potrafić stwierdzić, z jakim rodzajem nietrzymania moczu się boryka. Ale nie martw się – podpowiemy, jak możesz to określić. 
 
Przez tydzień lub dwa prowadź dziennik mikcji, w którym zanotujesz opróżnianie pęcherza. Dziennik miksji ułatwi przedstawienie sytuacji lekarzowi. Zalecamy wizytę lekarską, aby uzyskać właściwą diagnozę oraz porady, jak pomagać bliskiemu z nietrzymaniem moczu.
 
 
Pogłębiając wiedzę na temat inkontynencji, możesz trafić na nieznane terminy. Poznaj ich znaczenie w naszym słowniczku.