Co możesz zrobić?

Pomóż bliskiemu z nietrzymaniem moczu

Jeśli Twój bliski jeszcze nie był w tej sprawie u lekarza, umówcie się na wizytę. Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o stanie zdrowia swojego bliskiego. Ułatwi to wdrożenie właściwego leczenia. 
 
Lekarz z pewnością zechce uniknąć dyskomfortu u Twojego bliskiego, więc zaleci jak najmniej inwazyjną formę leczenia. Pierwszym krokiem może być zmiana stylu życia, fizjoterapia oraz stosowanie urządzeń medycznych (szczegóły poniżej). Jeśli te metody nie przyniosą skutku, lekarz może skierować Twojego bliskiego do specjalisty. Ostatecznie pomocny może okazać się lek lub operacja. Ale nie martw się: wraz z lekarzem jesteście w stanie wesprzeć bliską Ci osobę z nietrzymaniem moczu.
 
Zarówno Ty, jak i Twój bliski możecie czuć się skrępowani w kwestii nietrzymania moczu. To naturalne: jest to bardzo intymny temat. Ale możesz zrobić wiele, aby pomóc swojemu podopiecznemu. Warto więc pokonać barierę wstydu, co z pewnością pozwoli Twojemu bliskiemu swobodniej podejść do tematu. Dowiedz się wszystkiego, co możesz o stanie zdrowia podopiecznego, aby łatwiej zrozumieć jego zmagania. Pozwoli Ci to zapewnić właściwe wsparcie.  

Wskazówki przy różnych typach nietrzymania moczu

Znasz już nasz dział Rodzaje nietrzymania moczu? Poznasz w nim najbardziej powszechne typy tej dolegliwości. Z pewnością uda Ci się w nim odnaleźć opis nietrzymania moczu, z którym zmaga się Twój bliski. 
 
Poniżej znajdziesz podpowiedzi profesjonalistów, które pomogą Ci poradzić sobie z objawami.
Pomoc przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu
Po pierwsze zastanów się nad stylem życia Twojego bliskiego. Czasem kilka prostych zmian może przynieść duże, korzystne zmiany. 
  • Pamiętaj o dobrym nawodnieniu.
    Możesz sądzić, że ograniczenie ilość płynów będzie miało korzystny efekt, ale spowoduje jedynie zwiększenie stężenia moczu. Tak zagęszczony mocz może podrażniać pęcherz, pogłębiając dolegliwości. Zalecamy, aby Twój bliski pił tyle, ile potrzebuje – zgodnie z odczuwanym pragnieniem. Taka ilość powinna wystarczyć, aby jego mocz miał zdrowy, słomkowy kolor. Oczywiście picie zbyt dużej ilości płynów przełoży się na częstsze wizyty w toalecie, więc kluczem jest znalezienie zdrowej równowagi.

  • Unikaj określonych napojów.
    Pamiętaj, że niektóre napoje są moczopędne (zwiększają potrzebę korzystania z toalety). Wśród nich można wymienić herbatę i kawę z zawartością kofeiny oraz napoje alkoholowe. Oczywiście Twój bliski może je pić w umiarkowanych ilościach, ale lepiej unikać zbyt często spożywania tych napojów.

  • Pamiętaj o kaloriach.
    Nadwaga osłabia , co może powodować . Zatem aby zapewnić sprawność bliskiego, zadbaj o jego zdrową i zbilansowaną dietę i unikaj zbyt kalorycznych dań.

  • Zachęć także do rzucenia palenia.
    Czy Twój bliski pali? Palenie jako takie nie prowadzi do nietrzymania moczu, ale kaszel wynikający z palenia wywiera nacisk na pęcherz. Postaraj się zachęcić podopiecznego, aby ograniczył lub rzucił papierosy. Pomoże to w nietrzymaniu moczu oraz poprawi ogólny stan zdrowia. 


  • Zachęcaj do ćwiczeń fizycznych.
    Czy Twój bliski jest sprawny ruchowo? A może możesz mu pomóc w poruszaniu się? Twój bliski może zwiększyć kontrolę nad pęcherzem poprzez ćwiczenia mięśni dna miednicy. Naukowcy dowiedli, że nawet 70% łagodnych i umiarkowanych postaci nietrzymania moczu można zniwelować, a nawet całkowicie wyeliminować. Twój bliski musiałby w tym celu wykonywać właściwe ćwiczenia na mięśnie dna miednicy (mięśnieKegla) – regularnie przez okres od 3 do 6 miesięcy. Nigdy nie jest na to za późno: nawet w wieku 70 lub 80 lat można poprawić kontrolę nad pęcherzem. Specjalista może zalecić metody (np. stymulację elektryczną), które pomogą właściwie wykonywać ćwiczenia. Dowiedz się więcej o ćwiczeniach.
Pomoc przy naglącym nietrzymaniu moczu
Ta dolegliwość bywa nazywana nadreaktywnym pęcherzem moczowym. Jak nazwa wskazuje, charakteryzuje się nagłą potrzebą skorzystania z toalety. Przedstawiamy wskazówki, które pomogą Ci w opiece nad bliskim: 
  • Ułatw dotarcie do toalety.
    Upewnij się, że droga do łazienki jest łatwo dostępna i niezatarasowana.  Jeśli Twój podopieczny porusza się samodzielnie, pamiętaj, aby jego strój był łatwy do zdjęcia. Unikaj czasochłonnych zapięć!

  • Pomagaj przy treningu pęcherza i ćwiczeniach fizycznych.
    Przy naglącym nietrzymaniu moczu możliwy jest „trening” pęcherza. Polega on na przyzwyczajaniu pęcherza do przetrzymywania większej ilości moczu przez dłuższy czas oraz do rzadszych wizyt w toalecie. Metoda ta sprawia, że pęcherz przestaje „wyolbrzymiać” potrzebę opróżnienia, gdy jest tylko w połowie pełny. Trening pęcherza staje się coraz łatwiejszy z czasem. Nawet 50% osób z naglącym nietrzymaniem moczu stwierdza, że trening pęcherza jest skuteczny.

> Ćwiczenia na mięśnie Kegla mogą pomóc w niektórych przypadkach naglącego nietrzymania moczu.

> Dowiedz się więcej o ćwiczeniach.

Pomoc przy mieszanym nietrzymaniu moczu
Czy Twój bliski ma objawy zarówno naglącego, jak i wysiłkowego nietrzymania moczu? W takim przypadku najlepiej skupić się najpierw na dominujących symptomach. Zacznij od ćwiczeń mięśni dna miednicy, które złagodzą wysiłkowe albo od treningu pęcherza, który pomoże na objawy naglącego nietrzymania moczu. Gdy główne symptomy zostaną zredukowane, skup się na pozostałych objawach.
Pomoc przy funkcjonalnym lub neurologicznym nietrzymaniu moczu
Czy Twój bliski nie może dotrzeć na czas do toalety z powodu choroby fizycznej lub psychicznej? A może choroba utrudnia kontrolę nad pęcherzem?  W takich przypadkach nieoceniona może być pomoc lekarza. Nawet jeśli medycyna nie będzie w stanie pomóc, możesz podjąć pewne kroki, aby poprawić sytuację swojego bliskiego. 
 
Po pierwsze: minimalizuj skutki „nieprzywidzianych wypadków” dzięki dobrym produktom chłonnym na nietrzymania moczu. Dobrze zaprojektowane wkładki, majtki  czy są w stanie całkowicie zatrzymać niekontrolowany wyciek moczu. Zapewniają także poczucie świeżości, suchości i czystości. 
 

> Zobacz pełną gamę produktów TENA.

Postępowanie w bardziej zaawansowanych przypadkach:
W zależności od stanu zdrowia Twojego podopiecznego, lekarz lub specjalista może zalecić poniższe rozwiązania: 
  • Urządzenia medyczne
    Lekarz możesz założyć cewnik (rurkę połączoną z cewką moczową) z workiem na mocz. Często jest to rozwiązanie tymczasowe dla pacjentów pooperacyjnych w okresie rekonwalescencji. Jako opiekun możesz musieć zmieniać i czyścić worek cewnika (nie martw się: to bardzo łatwe zadanie). Pamiętaj, że cewnik nie jest metodą leczenia nietrzymania moczu, lecz pomocą przy powiększonej prostacie oraz w okresie rekonwalescencji po operacji prostaty.

    Najpowszechniejszymi produktami stosowanymi przy nietrzymaniu moczu są ​produkty chłonne. Chronią one przed przeciekaniem oraz nieprzyjemnym zapachem i występują w różnych kształtach, rozmiarach i poziomach chłonności.

    > Poznaj produkty TENA dla osób z nietrzymaniem moczu.

  • Ostateczne rozwiązanie: leki i/lub operacja
    Istnieją leki, które redukują nadreaktywność pęcherza. Aby dowiedzieć się, czy leki mogą pomóc Twojemu bliskiemu z naglącym nietrzymaniem moczu, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą (np. urologiem lub uroginekologiem).

    Nietrzymanie moczu można leczyć operacyjnie, ale nie jest to powszechna praktyka.
Inne sposoby pomocy
Co jeszcze możesz zrobić dla bliskiego z funkcjonalnym nietrzymaniem moczu? Upewnij się, że droga do łazienki jest łatwa i niezatarasowana. Jeśli Twój bliski porusza się samodzielnie, powinien nosić odzież łatwą do zdjęcia, czyli bez czasochłonnych zapięć.
Zapewnij bliskiemu to, co najlepsze
TENA oferuje najskuteczniejsze rozwiązania, dzięki którym Twój bliski poczuje się czysto i komfortowo – poznaj ofertę produktów TENA tutaj.