Zamiana ról

Kiedy zaczynasz się opiekować bliskim: ojcem, dziadkiem, teściową, Wasza dotychczasowa relacja ulega zmianie. Dochodzi do zamiany ról. To może powodować zniechęcenie, frustrację, a nawet agresję.

To zrozumiałe. Często obie strony początkowo nie radzą sobie z zamianą ról: przez lata to rodzice opiekowali się dziećmi, a teraz są zdani na ich pomoc. W tej nowej sytuacji często czują się bardzo niekomfortowo. Stracili pełną kontrolę nad swoim życiem i muszą liczyć na pomoc tych, dla których dotąd byli wzorem – swoich dzieci, wnuków. Dochodzi do tego jeszcze uczucie wstydu, lęku przed kompromitacją. Twój podopieczny nie zgadza się na swój stan i wyładowuje całą swoją frustrację niestety na Tobie. To naturalne – jesteś najbliżej!  

Pamiętaj, że jego obecna sytuacja to nie jego wybór: to bezsilność wprawia go w taki stan. Twoja złość, która przecież jest naturalną reakcją na jego frustrację, nie powinna uderzać bezpośrednio w bliskiego. To tylko pogorszy jego nastrój.

Czasami warto skorzystać z pomocy osoby trzeciej – obiektywnej, która spojrzy na Waszą relację „z zewnątrz” i jako mediator spróbuje pomóc wam obojgu.  To pomoże rozładować napięcie i przepracować negatywne emocje.

Jeżeli to możliwe, warto choć na chwilę w takiej sytuacji odpocząć od siebie. Poproś kogoś z rodziny, żeby zajął się Waszym bliskim i przejął przynajmniej część Twoich obowiązków. Zobaczysz – i tak szybko za sobą zatęsknicie.

Czytaj więcej: