Nowe wyzwania i jak sobie z nimi radzić

Każdy nowy dzień to nie tylko chwile dzielone z Twoim bliskim, ale także wiele stresujących sytuacji. Pamiętaj, że żadna sytuacji nie jest bez wyjścia!

Nadmiar obowiązków

Nie wstydź się prosić o pomoc!
Rodzina i przyjaciele mogą być w Twojej sytuacji bardzo pomocni. Nie wahaj się z tego skorzystać, oni też chcą się poczuć użyteczni. Prośba o pomoc to nie słabość: to szansa, by zyskać czas potrzebny do tego, by stać się lepszym opiekunem.

Podczas wspólnych spotkań rozdziel domowe obowiązki wśród członków rodziny. Twój dobry przykład sprawi, że inni przyłączą się do pomocy.
Stwórz harmonogram dyżurów, tak byście pełnili dyżury parami. Wtedy zawsze ktoś będzie dostępny, nawet jeśli drugiej osobie wypadnie coś niespodziewanego.

Poproś przyjaciół o pomoc. Pamiętaj! Ich pomoc nie musi się ograniczać do zajęć bezpośrednio związanych z Twoim podopiecznym. Wystarczy, że przy okazji robienia swoich zakupów, zrobią też Twoje. W ten sposób zyskasz czas dla siebie lub swojego podopiecznego.

Dziel się swoimi sukcesami i porażkami

Wszystkim nam zdarzają się chwile słabości i chwile, w których odnosimy nasze małe zwycięstwa. Wtedy naprawdę czujesz, że to, co robisz ma sens, że Twoja praca jest doceniania przez bliskiego.
Podziel się tym wszystkim z innymi: swoim doświadczeniem, swoimi emocjami. Da Ci to wiele satysfakcji, poczujesz swoją wartość i wartość swojej codziennej pracy Opiekuna. W trudnych sytuacjach rozmowa z innymi może mieć wręcz wartość terapeutyczną, a na pewno pomoże znaleźć rozwiązanie w tej trudnej sytuacji.

Złość

To jedna z tych emocji, która „popycha” nas do działania. Jednocześnie pojawia się w sytuacjach, gdy przez dłuższy okres czasu musisz dawać z siebie więcej. Trudno, żeby złość nie pojawiła się w relacji z bliskim, którym się opiekujesz.

Pamiętaj! Ty i Twój podopieczny macie prawo się złościć.  Ważne jednak, żeby złość nie eskalowała zmieniając się w agresję. Najprostszy sposób – wyjdź z pokoju, zrób sobie herbatę, odczekaj te słynne „15 minut złości” i wtedy na spokojnie postaraj się wspólnie z Twoim bliskim rozwiązać problem. A sposobów do tego macie naprawdę wiele: zaczynając od rozmowy poprzez pomoc innych czy nawet poradę psychologa – mediatora.

Brak zaufania

Kiedy stajesz się opiekunem Bliskiej Ci osoby, wchodzisz w zupełnie nową rolę w Waszych relacjach. Oboje macie dużo obaw. Ty nie ufasz swoim możliwościom. Twój podopieczny się obawia, że nie dasz rady. Na zaufanie trzeba zapracować. Małymi krokami, codzienną pracą. Ciesz się z każdego Waszego sukcesu – byliście razem u lekarza, przygotowałeś do jedzenia coś, co naprawdę lubi, przemeblowałeś jego pokój tak, by swobodnie mógł dojść do toalety. To wszystko się liczy i buduje wzajemne zaufanie.

Czytaj więcej: