Jak sobie radzić ze stresem

Nowa sytuacja i odpowiedzialność związana z opieką nad bliską Ci osobą to przyczyny niemałego stresu. Myślisz, że sobie nie radzisz? Twój podopieczny jest sfrustrowany? To wszystko nie sprzyja budowaniu wzajemnej relacji opartej na zaufaniu, zrozumieniu i wdzięczności.

Pamiętaj! W takiej sytuacji nie możesz zostać sam. Stres w pojedynkę jest nie do zniesienia. Nie od dziś wiadomo, że grupy wsparcia to jedno z najlepszych osiągnięć psychoterapii. Ciężar, który czujesz, będzie lżejszy gdy podzielisz się nim z kilkoma osobami. Wymiana doświadczeń i opinii z innymi przyniesie Ci ulgę. Warto też poświęcić czas na to, by podzielić się swoimi doświadczeniami i przeżyciami z rodziną i przyjaciółmi. Może znasz inne osoby opiekujące się swoimi bliskimi, z którymi mógłbyś porozmawiać? Taka rozmowa pomaga „przepracować” ewentualne problemy, pozbyć się wewnętrznego napięcia i pokonać stres.  

Dbaj też o swoje ciało. Opieka nad chorym to duże obciążenie dla twojego organizmu. Staraj się być aktywnym i regularnie przebywaj na świeżym powietrzu: to pomoże Ci rozładować stres.

Czytaj więcej: