Dzień z życia opiekuna osoby z nietrzymaniem moczu

Życie Twojego Bliskiego staje się częścią Twojego życia. Niemal każdy dzień spędzacie razem, a rytm Waszego dnia jest z góry ustalony. Poniżej kilka wskazówek jak ułatwić i uprzyjemnić Wasz wspólny czas.

6:00 – 12:00 PORANNY POŚPIECH

Opiekunowie zaczynają dzień na wysokich obrotach pomagając bliskim w porannym „rytuale”: od porannej toalety począwszy poprzez ubieranie i śniadanie. Czaszami dochodzi też do tego wizyta u lekarza.

Poranne rozmowy mogą zmienić tę nudną rutynę w Wasze wspólne chwile przyjemności. Wystarczy włączyć muzykę, którą tak oboje lubicie. Pomaga w koncentracji, co w przypadku niektórych pacjentów jest bardzo wskazane. Przygotowanie różnych muzycznych składanek pomoże Wam już od poranka wprowadzić się w nastrój radosnego ożywienia.

12:00 – 14:00 WCZESNE POPOŁUDNIE POD KONTROLĄ

Pracowity poranek ledwie się skończył, a tu już czas na obiad. To często oznacza czas brania lekarstw, ponieważ część z nich powinna być przyjmowana z jedzeniem. Przyjmowanie lekarstw to ważny moment dnia każdego opiekuna. Pamiętaj, żeby zawsze mieć przy sobie listę lekarstw, które przyjmuje Twój podopieczny i konsultować ją z lekarzem prowadzącym. Powinieneś wiedzieć jak często Twój podopieczny przyjmuje leki, na co są te lekarstwa, jakie mogą wywołać skutki uboczne i czy wchodzą w interakcję z innymi lekami.

14:00 – 17:00 POPOŁUDNIOWY ODPOCZYNEK

Popołudnie powinno stać się także dla Ciebie momentem wytchnienia, spaceru, czasu dla siebie. Zadbaj o to, by Twój podopieczny miał jakieś popołudniowe zajęcia. Może w lokalnym Klubie Seniora? Może to moment, kiedy Twoja rodzina na kilka godzin przejmie Twoje obowiązki?
Nawet pół godziny przerwy jest dla Ciebie ważne – pomoże Ci naładować baterie, rozładować stres. Wczesnym popołudniem nasz organizm z reguły odczuwa spadek formy. Pamiętaj o tym!

17:00 – 19:00 PRZYGOTOWANIA DO KOLACJI

Dzień minął bardzo szybko. Teraz już wiesz, że dobra organizacja to podstawa. Pozwala zaoszczędzić dużo czasu i daje szansę szybkiej reakcji na nieoczekiwane zdarzenia. Wspólne przygotowanie posiłków z rodziną i przyjaciółmi to pora, kiedy możecie przedyskutować najpilniejsze sprawy i przygotować wspólnie nie tylko posiłek, ale także następny dzień.

Pamiętaj też, żeby zapełniać lodówkę co kilka dni. Nie musisz przecież codziennie spędzać kilku godzin na zakupach. Wybieraj dania lekkie i takie, które są proste w przygotowaniu. A może ktoś z rodziny świetnie gotuje i może coś dobrego dla Was przygotować? Skorzystaj z tego.

19:00 – 21:00 WIECZORNY RELAKS

Zarówno Ty jak i Twój bliski pod koniec dnia jesteście już bardzo zmęczeni. I ciało I umysł potrzebują odpoczynku. Zasłużyłeś na to! To czas na wspólne oglądanie telewizji, rozmowę z przyjaciółką, surfowanie po Internecie, a także zaplanowanie następnego dnia, jeśli jeszcze nie miałeś na to czasu.

Po 21:00  CZAS NA SEN

Wieczorna toaleta pacjenta o ograniczonej mobilności wymaga zdecydowanie więcej czasu. Dlatego czasami warto złamać rutynę i zacząć przygotowania nieco wcześniej. Może Twój bliski lubi wieczorem oglądać TV już w piżamie?

Przygotuj wcześniej to, co może być potrzebne w nocy: okulary, szklankę wody, zapas produktów chłonnych ułożonych tuż przy łóżku Twojego podopiecznego. To wszystko sprawi, ze noc będzie spokojniejsza.

Czytaj więcej: