Opiekunie, dbaj też o siebie!

Stawiaj swoje zdrowie na pierwszym miejscu.
Nie ma wątpliwości, że dobry opiekun musi być zawsze w formie. Kiedy poświęcasz się dla innych łatwo możesz zapomnieć o sobie i swoich. Staraj się jeść regularnie – najlepiej kilka razy dziennie. Będziesz się wtedy lepiej czuł i miał więcej sił.

Zrób sobie przerwę.
Jeśli nie radzisz sobie z nawałem nowych obowiązków, nie obwiniaj się. Potrzebujesz czasu by przyzwyczaić się do nowej roli i by wszystko poukładać. Odpoczynek jest ważny, dlatego od czasu do czasu zrób sobie przerwę – należy Ci się!

Weź głęboki oddech.
To może zabrzmi jak babcina porada, ale nie ma nic lepszego od świeżego powietrza. Nawet 5-minutowy spacer dokoła bloku pozwoli spojrzeć na sprawy z boku i może wpłynąć na poprawę nastroju. Zadbaj o to, by wyjść na spacer choć na chwilę każdego dnia. To samo dotyczy Twojego bliskiego. Świeże powietrze nawet raz na jakiś czas może tylko pomóc.

Zatroszcz się o siebie.
Tobie też należy się chwila przyjemności, coś na co warto czekać każdego dnia. Może ulubione ciastko po obiedzie, kieliszek wina na koniec dnia, wieczorny film? Cokolwiek by to nie było, wpisz to do swojego kalendarza i ciesz się ta chwilą.

Doceniaj swoja pracę.
Może Ci się wydawać, że Twoja codzienna praca nie przynosi efektów, ale uwierz – dla Twojego podopiecznego jesteś w tej chwili osobą, na której może najbardziej polegać. Zasługujesz na pochwałę: pamiętaj, masz być dumny z tego co robisz! Empatia, odpowiedzialność, systematyczność, poświecenie dla innych – to cechy, które charakteryzują dobrego opiekuna. Nie każdy z nas nadaje się na opiekuna, a Ty już się nim stałeś!

Czytaj więcej: