Jakie są przyczyny inkontynencji u mężczyzn?

Na czym polega sekret sprawdzonych metod pielęgnacji w nietrzymaniu moczu?

Dowiedz się więcej

Czy Twój podopieczny cierpi na przerost gruczołu krokowego lub przeszedł operację jego usunięcia?

Najczęstszym rodzajem nietrzymania moczu u mężczyzn jest ciągłe wykapywanie moczu. Jest ono często spowodowane przez rozrost gruczołu krokowego hamujący przepływ moczu podczas jego oddawania. Efektem jest niemożność całkowitego wypróżnienia pęcherza. Przerost gruczołu krokowego może także prowadzić do nietrzymania moczu z powodu parcia naglącego lub tzw. nagłej potrzeby.

Operacja prostaty może spowodować czasowe osłabienie mięśni, prowadzące do wysiłkowego nietrzymania moczu — mimowolnych wycieków podczas śmiechu, kaszlu czy wysiłku fizycznego. W niektórych przypadkach podczas operacji uszkodzeniu ulegają nerwy i mięśnie. Może to być źródłem bardziej trwałego problemu.

Czy Twój podopieczny ma ograniczoną aktywność ruchową?

Czasami brak aktywności ruchowej, spowodowany urazem fizycznym lub wiekiem, utrudnia właściwą reakcję na sygnały przekazywane z pęcherza moczowego lub jelit.

Czy Twój podopieczny cierpi na chorobę psychiczną?

Osoba chora psychicznie może po prostu nie wiedzieć o oddaniu moczu lub kału albo z powodu choroby nie może zareagować na towarzyszące temu sygnały.

Czy u Twojego podopiecznego rozpoznano jakieś schorzenia?

Pewne schorzenia — szczególnie te upośledzające mózg i układ nerwowy, na przykład choroba Alzheimera, Parkinsona, demencja, stwardnienie rozsiane czy udar mózgu — mogą powodować inkontynencję. Wynika to z uszkodzenia w obrębie kanałów nerwowych przekazujących sygnały z mózgu. Może to prowadzić albo do nadczynności pęcherza (nadmiernie częste odczuwanie potrzeby fizjologicznej) lub niedoczynności pęcherza (nieskuteczne opróżnianie pęcherza prowadzące do wyciekania moczu). Może to także prowadzić do inkontynencji kałowej. Inkontynencję może także powodować cukrzyca lub udar.

Czy Twój podopieczny zażywa leki przepisane na inne schorzenia?

Inkontynencja u mężczyzn może być spowodowana działaniem niektórych leków. Jeżeli ostatnio Twój podopieczny zaczął lub zmienił kurację i zbiega się to z utratą kontroli nad oddawaniem moczu, warto udać się do lekarza. Czasem leki można zmienić, zmniejszyć ich dawkowanie, a nawet zaprzestać ich podawania.

Czy Twój podopieczny regularnie miewa infekcje dróg moczowych?

Zakażenia dróg moczowych mogą prowadzić do nadwrażliwości pęcherza. Do objawów należą: parcie na pęcherz, częste wypróżnianie w ciągu dnia i nocy (lub w małych ilościach) oraz niemożność dotarcia do toalety na czas.

Czy Twój podopieczny miewa częste zaparcia?

Zaparcia należą do najczęstszych przyczyn inkontynencji kałowej. Chroniczne zaparcia mogą prowadzić do zalegania twardego stolca w odbytnicy. Zator osiąga czasem rozmiary uniemożliwiające wydalenie. W wyniku zaparć mięśnie odbytu oraz trzewia ulegają rozciągnięciu i w końcu wiotczeją. Inkontynencję kałową mogą powodować także wycieki wodnistego stolca przemieszczającego się wokół twardego stolca.

Czy Twój podopieczny ma osłabione mięśnie dna miednicy?

Pęcherz moczowy i ujście z pęcherza są podtrzymywane przez mięśnie dna miednicy, które zamykają pęcherz moczowy. Mięśnie osłabiają się z wiekiem, a gdy zaczynają wiotczeć, nawet najprostsze czynności — takie jak kaszel — mogą powodować wyciekanie moczu.

Czy Twój podopieczny ma nadwagę?

Jeśli osoba, którą się opiekujesz, ma nadwagę, może u niej występować dodatkowy nacisk na mięśnie brzucha i miednicy prowadzący do nietrzymania moczu.

Czy Twój podopieczny pali papierosy?

Kaszel występujący u palących może być pośrednią przyczyną przecieków, głównie z powodu częstych i nienaturalnych gwałtownych skurczów wywołanych przez kaszel. Innym czynnikiem dla osób palących jest zwiększone ryzyko zwężenia naczyń krwionośnych i związane z tym choroby układu krążenia, w przypadku których są przepisywane leki moczopędne, także zwiększające prawdopodobieństwo przecieku.

Czy Twój podopieczny jest dzieckiem?

Powyższe przypadki mogą nie mieć zastosowania, jeśli opiekujesz się dzieckiem. W związku z tym warto odwiedzić sekcję poświęconą dzieciom, aby uzyskać informacje na temat przypadków inkontynencji u dzieci.

Jeśli nie masz pewności co do przyczyn inkontynencji u osoby, którą się opiekujesz, zapoznaj się z sekcją poświęconą przyczynom inkontynencji lub przejdź do sekcji dotyczącej typów inkontynencji w celu uzyskania dodatkowej pomocy.