Jakie są przyczyny inkontynencji u kobiet?

Czy Twoja podopieczna ma osłabione mięśnie dna miednicy?

Pęcherz moczowy i ujście z pęcherza są podtrzymywane przez mięśnie dna miednicy, które zamykają pęcherz moczowy. Mięśnie osłabiają się z wiekiem, a gdy zaczynają wiotczeć, nawet najprostsze czynności — takie jak kaszel — mogą powodować wyciekanie moczu. Jest to najczęstsza przyczyna nietrzymania moczu.

Czy Twoja podopieczna ma ograniczoną aktywność ruchową?

Jest to jedna z najczęstszych przyczyn inkontynencji u kobiet. Może ona przeszkadzać w szybkim reagowaniu na uczucie parcia na pęcherz moczowy.
Czy Twoja podopieczna cierpi na chorobę psychiczną?
Osoba chora psychicznie może po prostu nie wiedzieć o oddaniu moczu lub kału albo z powodu choroby nie może zareagować na towarzyszące temu sygnały.

Czy u Twojej podopiecznej rozpoznano jakieś schorzenia?

Pewne schorzenia — szczególnie te upośledzające mózg i układ nerwowy, na przykład choroba Alzheimera, Parkinsona, demencja, stwardnienie rozsiane czy udar mózgu — mogą powodować inkontynencję. Wynika to z uszkodzenia w obrębie kanałów nerwowych przekazujących sygnały z mózgu. Może to prowadzić albo do nadczynności pęcherza (nadmiernie częste odczuwanie potrzeby fizjologicznej) lub niedoczynności pęcherza (nieskuteczne opróżnianie pęcherza prowadzące do wyciekania moczu). Może to także wywołać inkontynencję kałową. Inkontynencję może także powodować cukrzyca lub udar.

Czy Twoja podopieczna zażywa leki przepisane na inne schorzenia?

Nietrzymanie moczu u kobiet może być spowodowana działaniem niektórych leków. Jeżeli ostatnio Twoja podopieczna zaczęła lub zmieniła kurację i zbiega się to z utratą kontroli nad oddawaniem moczu, warto udać się do lekarza. Czasem leki można zmienić lub zmniejszyć ich dawkowanie, a nawet zaprzestać ich podawania.

Czy Twoja podopieczna często miewa infekcje dróg moczowych?

Zakażenia dróg moczowych mogą prowadzić do nadwrażliwości pęcherza. Do objawów należą: parcie na pęcherz, częste wypróżnianie w ciągu dnia i nocy (lub w małych ilościach) oraz niemożność dotarcia do toalety na czas.

Czy Twoja podopieczna miewa częste zaparcia?

Zaparcia należą do najczęstszych przyczyn inkontynencji kałowej. Chroniczne zaparcia mogą prowadzić do zalegania twardego stolca w odbytnicy. Zator osiąga czasem rozmiary uniemożliwiające wydalenie. W wyniku zaparć mięśnie odbytu oraz trzewia ulegają rozciągnięciu i w końcu wiotczeją. Inkontynencję kałową mogą powodować także wycieki wodnistego stolca przemieszczającego się wokół twardego stolca.

Czy Twoja podopieczna ma osłabione mięśnie dna miednicy?

Pęcherz moczowy i ujście z pęcherza są podtrzymywane przez mięśnie dna miednicy, które zamykają pęcherz moczowy. Mięśnie osłabiają się z wiekiem, a gdy zaczynają wiotczeć, nawet najprostsze czynności — takie jak kaszel — mogą powodować wyciekanie moczu.

Czy Twoja podopieczna przechodziła menopauzę?

Wszystkie mięśnie osłabiają się z wiekiem, a po przejściu menopauzy mniejszy poziom estrogenu wpływa w szczególności na mięśnie brzucha. W wyniku tego pęcherz moczowy ulega przesunięciu, a działanie mięśni otaczających układ moczowy ulega osłabieniu.

Czy Twoja podopieczna ma nadwagę?

Jeśli osoba, którą się opiekujesz, ma nadwagę, może u niej występować dodatkowy nacisk na mięśnie brzucha i miednicy prowadzący do nietrzymania moczu.

Czy Twoja podopieczna pali papierosy?

Kaszel występujący u palących może być pośrednią przyczyną przecieków, głównie z powodu częstych i nienaturalnych gwałtownych skurczów wywołanych przez kaszel. Innym czynnikiem u osób palących jest zwiększone ryzyko zwężenia naczyń krwionośnych i związane z tym choroby układu krążenia, w przypadku których są przepisywane leki moczopędne, także zwiększające prawdopodobieństwo przecieku.

Czy Twoja podopieczna jest dzieckiem?

Powyższe przypadki mogą nie mieć zastosowania, jeśli opiekujesz się dzieckiem. W związku z tym warto odwiedzić sekcję poświęconą dzieciom, aby uzyskać informacje na temat przypadków inkontynencji u dzieci.

Jeśli nie masz pewności co do przyczyn inkontynencji u osoby, którą się opiekujesz, zapoznaj się z sekcją poświęconą przyczynom inkontynencji lub przejdź do sekcji dotyczącej typów inkontynencji w celu uzyskania dodatkowej pomocy.