Osoba, którą się opiekuję, może samodzielnie myć się i ubierać. Czasami nie potrafi samodzielnie kontrolować pęcherza moczowego.

Uspokojenie sytuacji


Utrata kontroli nad trzymaniem moczu może być oczywiście dla bliskiej osoby sprawą wstydliwą. Nie może to jednak prowadzić do wyłączenia się przez nią z życia towarzyskiego i niepotrzebnego wyrzekania się przyjemności. Szczera rozmowa o zaistniałej sytuacji pomoże jej zrozumieć, że inkontynencja nie musi powodować radykalnej zmiany stylu życia. Dzięki odpowiednim produktom i poradom może nadal uczestniczyć w życiu towarzyskim bez obaw o wstyd z powodu swojej dolegliwości.

Uświadomienie bliskiej osobie, że nie cierpi na inkontynencję sama


W rzeczywistości inkontynencja jest zjawiskiem powszechnym. Okazuje się, że niezależnie od wieku 1 na 4 kobiety i 1 na 8 mężczyzn cierpi na jakąś formę inkontynencji. U kobiet dolegliwość ta występuje równie często co katar sienny. Istnieje wiele przyczyn tego stanu. Występuje on zarówno u młodszych, jak i u starszych osób.

Być może kilka drobnych zmian w trybie życia da pozytywne efekty

Przyjmowanie płynów

Być może bliska osoba będzie chciała ograniczyć ilość wypijanych płynów. Może to jednak prowadzić do zagęszczenia moczu, co pogarsza stan pęcherza i zwiększa jego aktywność. Zalecamy pić tyle co zwykle, zgodnie z naturalnym zapotrzebowaniem. To powinno wystarczyć do zachowania zdrowego, jasnosłomkowego koloru moczu. Jak można się domyślić, wypijanie zbyt dużych ilości płynów zwiększy tylko konieczność „wychodzenia za potrzebą”. Staraj się zatem zachować zdrową równowagę.

Niektóre napoje mogą być moczopędne

Oczywiście nie musisz ograniczać bliskiej osobie przyjemności, musisz jednak mieć świadomość, że kofeina, alkohol i napoje gazowane są moczopędne. To z kolei spowoduje konieczność o wiele częstszego korzystania z toalety.

Współpraca w celu stworzenia właściwego środowiska

Osobie, którą się opiekujesz, możesz pomóc, usuwając wszelkie przeszkody z drogi do łazienki. Dzięki temu w razie potrzeby będzie mogła szybko dostać się do toalety. Może ona także preferować łatwe w zdejmowaniu ubrania, takie jak spódnice czy spodnie z troczkami. Przyda się także osobny kosz na pranie, aby brudne ubrania były w jednym miejscu, co da poczucie lepszej kontroli. W łazience lub sypialni powinien znajdować się zamykany pojemnik na zużyte produkty higieniczne. 

Poza domem

Podopieczny powinien mieć w torebce lub kieszeni środki higieniczne na zmianę oraz woreczek foliowy na zużyte materiały. Miejsca zajmowane w pociągach i samolotach powinny znajdować się blisko toalety, a w czasie długiej jazdy samochodem lub autobusem powinny być przewidziane regularne postoje.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Jeśli osoba, którą się opiekujesz, cierpi na wysiłkowe nietrzymanie moczu, może spróbować poprawić kontrolę, wykonując ćwiczenia mięśni dna miednicy. Tego typu fizjoterapię na ogół uznaje się za pierwszą metodę leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Dzięki regularnym i właściwym ćwiczeniom dna miednicy w blisko 70% lekkich i umiarkowanych przypadków można osiągnąć poprawę lub nawet wyleczenie w ciągu 3 do 6 miesięcy. Pamiętaj jednak, że aby efekt był trwały, ćwiczenia te należy kontynuować. Przynoszą one efekt dzięki przywróceniu kontroli nad mięśniami, które odpowiadają za zamknięcie cewki moczowej. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć — nawet w wieku 70-80 lat można uzyskać złagodzenie objawów. Kliknij tutaj, aby pobrać szczegółowy przewodnik po ćwiczeniach.

Aby ułatwić poprawne wykonywanie tych ćwiczeń, specjalista może zalecić takie techniki, jak biofeedback i stymulacja elektryczna.

Przyrządy medyczne

Jeżeli fizjoterapia nie wystarcza, lekarz może rozważyć kilka innych opcji. Tymczasowo można założyć cewnik z przenośnym zbiornikiem drenującym, w szczególności jeżeli nietrzymanie moczu jest wynikiem innego zabiegu operacyjnego.

Najczęściej stosowanymi pomocami medycznymi są produkty wchłaniające.
Dostępne są produkty ochronne do stosowania w lekkiej i ciężkiej inkontynencji, przeznaczone dla mężczyzn i kobiet. Są one dostępne w różnych rozmiarach i poziomach chłonności oraz o kształtach dostosowanych do indywidualnych preferencji i stylów życia. Neutralizują one również zapachy, dzięki czemu nie trzeba się przejmować nieprzyjemną wonią lub plamami wilgoci podczas przyjmowania gości lub składania wizyty.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach z ochrony przed nietrzymaniem moczu.

Lekarstwa i zabiegi operacyjne


W niektórych krajach na receptę dostępne są leki mające zastosowanie w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu. Są też przypadki, kiedy urolog lub urolog-ginekolog może rozważyć zastosowanie procedur chirurgicznych. Aby szczegółowo zorientować się w tych możliwościach, najlepiej poradzić się specjalisty z dziedziny nietrzymania moczu lub urologa.

Teraz znasz już pewne fakty. Możesz je wydrukować i przekazać materiały bliskiej osobie. Jeszcze lepiej pokazać jej wyszukiwarkę produktów, aby wybrała produkty spełniające jej wymagania, i zamówić bezpłatną próbkę.