Znaczenie anatomii układu moczowego w nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu jest związane z upośledzeniem funkcjonowania układu moczowego. Polega na mimowolnym oddawaniu moczu. Źródło problemu stanowi zaburzenie prawidłowych czynności zwieracza cewki moczowej lub nieprawidłowe działanie wypieracza pęcherza wywołujące wzrost ciśnienia w pęcherzu.

Układ moczowy – budowa i funkcje

Układ moczowy składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej, która stanowi ujście dla moczu. Prawidłowo funkcjonujący układ pozwala na kontrolowanie momentu oddawania moczu. Służy eliminowaniu z organizmu człowieka niepotrzebnych substancji.

Nerki i moczowody

Nerki są usytuowane po bokach tułowia, a ich kształt przywodzi na myśl fasolę. Są stosunkowo nieduże – przeciętna waga nerki wynosi 150 g. Znajdują się za żołądkiem, trochę niżej niż wątroba. Pełnią ważną rolę, ponieważ odpowiadają za usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii wraz z moczem. Mało kto zdaje sobie sprawę, że uczestniczą również w regulowaniu ciśnienia tętniczego krwi. Nerki to jeden z najważniejszych organów. Są połączone z pęcherzem moczowym za pomocą moczowodów, które odpowiadają za transport moczu. Moczowody u człowieka mają długość około 30 cm.

Budowa pęcherza moczowego

Mocz, odprowadzany z nerek przez moczowody, trafia do pęcherza moczowego, który stanowi swoisty zbiornik na mocz. Pęcherz jest organem rozciągliwym. U osób dorosłych jego pojemność wynosi 0,5-0,7 l. Ze względu na odmienną anatomię kobiet i mężczyzn budowa pęcherza u każdej płci wygląda trochę inaczej. Niemniej jednak u obu płci jest zlokalizowany na dnie miednicy, a mięśnie miednicy kontrolują czynność pęcherza moczowego i są zależne od naszej woli. Nietrzymanie moczu występuje pod wpływem zaburzeń prowadzących do utraty tej kontroli.

Cewka moczowa – zwieracz wewnętrzny cewki moczowej oraz jego zewnętrzna część

Za nietrzymanie moczu bezpośrednio odpowiada też cewka moczowa, która stanowi końcową część układu moczowego. Wyprowadza mocz z organizmu człowieka. U kobiet cewka moczowa jest krótka, przez co częściej doskwierają im infekcje i stany zapalne. Długość cewki moczowej u kobiet to około 5 cm, podczas gdy u mężczyzn nawet 20 cm. Mocz wypływa w efekcie rozluźnienia mięśni miednicy i zwieracza cewki moczowej. Zwieracz wewnętrzny cewki to przedłużenie ściany pęcherza moczowego, a z kolei zwieracz zewnętrzny to osobny mechanizm, którego konstrukcja opiera się na włóknach poprzecznie prążkowanych. Zwieracz, składający się z tych dwóch części, umożliwia trzymanie moczu w czasie etapu jego gromadzenia się w pęcherzu. Dopiero w momencie rozluźnienia, z udziałem skurczu mięśnia wypieracza, dochodzi do jego wydalenia. Gdy zwieracz nie działa prawidłowo, wówczas ma miejsce niekontrolowane oddawanie moczu.