Wysiłkowe nietrzymanie moczu - NTM

Chociaż powiedzenia „posikać się ze śmiechu” używamy często w sensie metaforycznym, to jednak niekiedy taka sytuacja może stać się boleśnie dosłowna. Popuszczanie moczu podczas kichania, kaszlu czy właśnie śmiechu – nawet w minimalnych ilościach, to oznaka dolegliwości zwanej wysiłkowym nietrzymaniem moczu (NTM).
Chociaż powiedzenia „posikać się ze śmiechu” używamy często w sensie metaforycznym, to jednak niekiedy taka sytuacja może stać się boleśnie dosłowna. Popuszczanie moczu podczas kichania, kaszlu czy właśnie śmiechu – nawet w minimalnych ilościach, to oznaka dolegliwości zwanej wysiłkowym nietrzymaniem moczu (NTM). Takie schorzenie objawia się również niekontrolowanym oddawaniem moczu podczas wysiłku fizycznego o różnym natężeniu – może to być bieganie, podnoszenie ciężkich rzeczy czy wchodzenie po schodach, ale również pochylanie się czy wstawanie. W najbardziej zaawansowanych stadiach nietrzymanie moczu może pojawiać się nawet podczas siedzenia, stania czy leżenia.

Przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu najczęściej zdarza się osobom starszym, zwłaszcza kobietom w okresie menopauzy – wówczas jest to powodowane przede wszystkim zaburzeniami hormonalnymi (znaczne obniżenie poziomu estrogenu) oraz zwiotczeniem mięśni zwieraczy. Drugą grupą szczególnie narażoną na nietrzymanie moczu są kobiety w ciąży i po porodzie. W czasie porodu zazwyczaj zostają osłabione (lub nawet uszkodzone) mięśnie dna miednicy – przyczyną może być poród kleszczowy, duża waga dziecka, niepoprawnie nacięte lub pęknięte krocze, ale nawet po prawidłowo przeprowadzonym porodzie kobiety często cierpią na NTM lub moczenie nocne. U mężczyzn wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje znacznie rzadziej, a jego przyczyną są przeważnie powikłania po zabiegu wycięcia powiększonej prostaty. Istnieje również szereg czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na NTM: nadużywanie alkoholu i tytoniu, przewlekłe zaparcia, duża nadwaga, przewlekła niewydolność nerek, choroby układu nerwowego oraz infekcje dróg moczowych.

Ćwiczenia, leki czy operacja?

Niezależnie od wieku i przyczyn, wysiłkowego nietrzymania moczu nie należy lekceważyć czy uznawać za oczywistość, z którą musimy się zmagać do końca życia. Po zauważeniu niepokojących objawów należy udać się do lekarza i zrobić niezbędne badania, na podstawie których będzie można ustalić strategię leczenia. W lekkich przypadkach zazwyczaj wystarcza fizykoterapia (np. ćwiczenia mięśni Kegla czy elektrostymulacja). Niekiedy stosowane są również środki farmaceutyczne zawierające efedrynę czy pseudoefedrynę, które poprawiają napięcie zwieraczy – jednak równocześnie mogą wywoływać takie skutki uboczne, jak bóle i zawroty głowy czy nudności. W najbardziej zaawansowanym stadium wysiłkowego NTM można zdecydować się na operację plastyki pochwy i krocza lub wszczepienia implantów cewki moczowej.

Codzienność z NTM

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to pozornie niezbyt groźna dolegliwość, ale w codziennym życiu jest zazwyczaj bardzo męcząca i może powodować nieprzyjemne sytuacje, które sprawiają, że chorzy z czasem zaczynają izolować się od otoczenia. Aby temu zapobiec, warto stosować specjalistyczne produkty chłonne – wkładki, majtki chłonne lub pieluchomajtki, które dobrze wchłaniają mocz i neutralizują nieprzyjemny zapach.