Rodzaje NTM

Nietrzymanie moczu określa się wieloma różnymi terminami, w tym m. in.: popuszczanie, problem z pęcherzem, wrażliwy pęcherz, nadczynność pęcherza, wyciekanie moczu. Ponadto jest jeszcze kilka innych terminów medycznych oznaczających różne rodzaje nietrzymania moczu. W rozpoznaniu rodzaju nietrzymania moczu może pomóc poniższy opis objawów. 

Opowiedz nam o sobie za pomocą tej krótkiej ankiety

Kto wie o Twojej przypadłości?Wyniki

Czy popuszczasz mocz, gdy kaszlesz, kichasz, śmiejesz się lub podnosisz ciężkie przedmioty?

Jest to wysiłkowe nietrzymanie moczu, zwane też krótko inkontynencją stresową. Jest to najczęstszy rodzaj nietrzymania moczu u kobiet. Dolegliwość ta pojawia się w wyniku osłabienia mięśni dna miednicy podtrzymujących pęcherz. Śmiech zwiększa nacisk na pęcherz i mięśnie dna miednicy nie mogą wystarczająco zacisnąć się, aby powstrzymać mocz. Zwykle w grę wchodzą tylko niewielkie wycieki, chociaż czasem moczu może być więcej.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu - najczęściej występuje w trakcie ciąży, po urodzeniu dziecka i powyżej 40 roku życia, jednak może też zdarzyć się kobiecie w dowolnym wieku. Okazuje się, że na jakimś etapie swojego życia co czwarta kobieta doświadcza wysiłkowego nietrzymania moczu, a około 40% młodych kobiet doświadcza go podczas uprawiania sportu. Mogą tu pomóc ćwiczenia służące wzmocnieniu dna miednicy. Więcej informacji o nich znajdziesz w strefie ćwiczeń.

Czy zdarza ci się odczuwać nagłą silną potrzebę oddania moczu?

Jest to nietrzymanie moczu z powodu parcia naglącego, często zwane nadreaktywnym pęcherzem. Objaw ten polega na uczuciu nagłej potrzeby oddania moczu, przy którym dochodzi do mimowolnego wycieku z pęcherza. Zwykle sygnały ostrzegawcze są znikome, a wyciek jest umiarkowany do dużego. Statystyczna osoba opróżnia pęcherz od 4 do 8 razy w ciągu dnia. Jeżeli potrzebujesz oddawać mocz częściej niż zwykle, a być może regularnie musisz wstawać nawet po kilka razy w ciągu nocy, może to być objaw nietrzymania moczu z powodu parcia naglącego.

Dokładna przyczyna tego rodzaju nietrzymania moczu nie jest znana, ale uważa się, że mięśnie pęcherza wysyłają niewłaściwe sygnały do mózgu, wskazując, że pęcherz jest pełniejszy, niż w rzeczywistości. W pewnych przypadkach można „wyćwiczyć” pęcherz, aby tego nie robił — więcej rad znajdziesz w sekcji Co możesz zrobić. Większość ludzi radzi sobie z objawami nietrzymania moczu z powodu parcia naglącego za pomocą wkładów ochronnych lub majtek chłonnych. Linia produktów marki TENA zapewnia dyskrecję i bezpieczeństwo, dzięki czemu wpływ nietrzymania moczu z powodu parcia naglącego możesz ograniczyć do minimum, prowadząc życie pełne i aktywne. Informacje o naszych produktach oraz możliwość zamówienia bezpłatnych próbek znajdziesz w pawilonie produktów.

A może masz symptomy mieszane?

Niektóre kobiety doświadczają mieszanego nietrzymania moczu. Zazwyczaj jest to kombinacja nietrzymania wysiłkowego i nietrzymania moczu z powodu parcia naglącego. Jeśli masz oba rodzaje nietrzymania moczu, zazwyczaj jeden z nich jest wyraźniejszy od drugiego. Kiedy zatem zajrzysz do sekcji Co możesz zrobić, powinnaś się skoncentrować na tym objawie, który jest w Twoim przypadku dominujący. Gdy poczujesz, że osiągnęłaś wystarczającą poprawę, możesz wówczas zająć się drugim objawem.

Czy masz jakąś dolegliwość fizyczną lub psychiczną, wskutek której trudno jest Ci na czas dojść do toalety?

Innym rodzajem nietrzymania moczu jest niezdolność do dojścia do toalety na czas spowodowana chorobą fizyczną lub psychiczną; objaw ten znany jest jako funkcjonalne nietrzymanie moczu. Poczucie pewności i bezpieczeństwa, jakie dają środki ochrony przed nietrzymaniem moczu, mogą pomóc w ograniczeniu stresu związanego z tą dolegliwością. Więcej porad znajdziesz w sekcji Co możesz zrobić.

Czy cierpisz na chorobę neurologiczną lub uraz mózgu?

Takie choroby, jak choroba Parkinsona lub Alzheimera, rozszczep kręgosłupa, stwardnienie rozsiane lub uszkodzenie mózgu powstałe w wyniku wypadku, mogą wpływać na sposób komunikowania się mózgu i pęcherza, powodując niezdolność do kontrolowania pęcherza lub do jego całkowitego opróżniania. Schorzenia te znane są jako neurologiczne zaburzenia pęcherza moczowego.

Jeżeli powyższe informacje nie wystarczyły Ci do określenia swojego rodzaju nietrzymania moczu, radzimy skontaktować się ze specjalistą w celu indywidualnej diagnozy. Pobierz szablon dziennika pęcherza.