Zamiast się martwić, lepiej zrozumieć - nietrzymanie moczu przyczyny

Skoro nietrzymanie moczu dotyka co czwartą kobietę oraz może się zdarzyć w każdym wieku, można by pomyśleć, że powinno się o tym uczyć w szkole. Gdyby nawet tak było, to większość z nas była chyba wtedy nieobecna! W każdym razie przypominamy, jak pracuje pęcherz i układ moczowy oraz dlaczego nie zawsze działa on tak, jak powinien.

Czy nietrzymanie moczu występuje częściej u kobiet powyżej 53 roku życia niż poniżej tego wieku?


Wyniki

Jak działa układ moczowy

Zadaniem nerek jest odfiltrowywanie niepotrzebnych substancji z krwi i kierowanie ich do pęcherza — mięsistego zbiornika, który po rozciągnięciu może mieć pojemność 500 ml. Przy napełnieniu go do połowy nerwy przekazują do mózgu sygnał, że nadszedł czas na oddanie moczu. Mocz spływa cewką moczową, którą zamykają dwa mięśnie zwieracza. Gdy pęcherz jest pełny, wewnętrzny zwieracz otwiera się. Zwieracz zewnętrzny możemy natomiast świadomie utrzymywać w stanie zamknięcia, zachowując kontrolę nad procesem oddawania moczu. Pod pęcherzem i wokół cewki moczowej znajdują się mięśnie dna miednicy, kontrolujące ich prawidłową pracę. W pewnym momencie swojego życia co czwarta kobieta i co ósmy mężczyzna doświadczają zaburzeń tego procesu.

 

Jakie są więc główne przyczyny nietrzymania moczu u kobiet?

Czy masz może osłabione mięśnie dna miednicy?
W większości przypadków nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy, które utrzymują cewkę moczową w zamknięciu. Gdy stracą one swą elastyczność, codzienne czynności, takie jak śmiech, kaszel, podnoszenie przedmiotów czy bieganie, mogą powodować wyciek. Można je jednak wzmocnić na nowo — przydatne informacje o ćwiczeniach na mięśnie dna miednicy znajdziesz w strefie ćwiczeń.

Okazuje się, że dzięki regularnym ćwiczeniom mięśni dna miednicy (mięśni Kegla) w 70% lekkich i umiarkowanych przypadków, można osiągnąć poprawę lub nawet wylecznie w ciągu 3-6 miesięcy. Aby efekt był trwały ćwiczenia należy kontynuować. Nigdy nie jest za późni, nawet w wieku 80 czy 90 lat.  

Nietrzymanie moczu dotyka częściej kobiet niż mężczyzn ze względu na anatomię układu moczowego (krótka cewka) oraz ze względu na przebyte porody zmiejszające napięcie mięśni dna miednicy. Najczęściej występującym rodzajem NTM wsród kobiet jest wysiłkowe nierzymanie moczu.  

Głównymi przyczynami nietrzymania moczu szczególnie u kobiet są zmiany, jakie zachodzą w czasie ciąży, narodzin dziecka i menopauzy (aby poznać przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn, odwiedź sekcję TENA: mężczyźni).

Ochrona w nietrzymaniu moczu. Istnieją specjalistyczne rozwiązania TENA, które dają poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Poznaj wypowiedź jednej z uzytkowniczek TENA Lady, wkładów anatomicznych stworzonych dla ochrony w nietrzymaniu moczu:

Dokładnie rozumiem obawy Polek związane z nietrzymaniem moczu ponieważ sama od lat borykam się z tą dolegliwością. Dla wielu z nas dyskrecja i zachowanie aktywnego trybu życia to najważniejsze aspekty, które pozwalają czuć się kobieco i atrakcyjne mimo NTM. Długo szukałam odpowiedniego rozwiązania, aż natrafiłam na wkładki anatomiczne TENA Lady. Są cienkie i całkowicie niewidoczne pod ubraniem, ale co najważniejsze wchłaniają wilgoć oraz neutralizują nieprzyjemny zapach. Byłam zaskoczona, że wystarczyło sięgnąć po odpowiedni produkt, abym przestała ciągle zastanawiać się czy problem jest wyczuwalny na zewnątrz. Dzięki produktom marki TENA na nowo zaczęłam cieszyć się aktywnym życiem
i spotkaniami w gronie najbliższych! Drogie Panie, gorąco polecam Wam produkty marki TENA. Są niezastąpione przy zachowaniu codziennej higieny przy dolegliwości NTM. Wkładki TENA Lady są dostępne w różnych rozmiarach i poziomach chłonności. Dodatkowo na wybrane produkty można uzyskać refundację."

Jolanta Urbaniak, używa TENA Lady od 10 lat

Innej ochrony potrzebują osoby z wyższym stopniem nietrzymania moczu:

U osób starszych i niesamodzielnych ruchowo z nietrzymaniem moczu właściwa pielęgnacja podopiecznego jest szczególnie ważna. Drażniące działanie moczu na skórę i wilgoć mogą powodować powstawanie różnych stanów zapalnych, a nawet odleżyn. Dlatego dobór odpowiednich produktów chłonnych, w tym pieluchomajtek, jest kluczowy, aby zapewnić komfort osobie leżącej poprzez uczucie suchości i jednocześnie zachować zdrową skórę. Opiekunowie wybierając odpowiedni produkt obok jego wysokiej chłonności,  powinni zwracać uwagę  także na powłokę z jakiej wykonano pieluchomajtki.  Materiał powinien być miękki i w pełni przepuszczać powietrze. Takie cechy produktów zapewnią skórze  odpowiedni mikroklimat, dzięki czemu unikniemy podrażnień. Udogodnieniem dla samego opiekuna będą także wygodne zapięcia umożliwiające wielokrotne zapinanie i odpinanie produktu - doradza Beata Karwat, pielęgniarka urologiczna. 

Czy jesteś w ciąży lub matką po porodzie ?


Macierzyństwo daje wiele radości (mimo początkowo nieprzespanych nocy…), ale ciąża i urodzenie dziecka powodują różnego rodzaju zmiany hormonalne i fizyczne. Dlatego też nietrzymanie moczu jest bardzo częstym efektem ubocznym ciąży lub porodu - nietrzymanie moczu po porodzie również potrafi być problematyczne dla świeżo upieczonej mamy. Kombinacja zmian hormonalnych, nacisk macicy na pęcherz i wysiłek, jakim jest sam poród, mogą ograniczyć skuteczność działania mięśni miednicy.

Nietrzymanie moczu u kobiet może wystąpić w trakcie ciąży lub wkrótce po niej. U kobiet, które doświadczają nietrzymania moczu w czasie ciąży, często jest to przypadłość przejściowa. Wielu kobietom wyraźnie pomogły ćwiczenia mięśni dna macicy, które znajdziesz w strefie ćwiczeń. Pamiętaj, że nietrzymanie moczu w ciąży lub po porodzie jest problemem, z którym większość kobieta radzi sobie naturalnie lub za pomocą np. wkładek TENA Lady!

Czy przechodziłaś menopauzę?

Menopauza przynosi ze sobą inne przemiany fizyczne i hormonalne. W szczególności, w mięśniach brzucha zmniejsza się poziom estrogenu. Może to powodować zmianę położenia pęcherza, zmniejszając skuteczność mięśni, które utrzymują go w zamknięciu.

Czy masz nadwagę?

Nadwaga również może powodować dodatkowy nacisk na mięśnie brzucha i miednicy, prowadząc do nietrzymania moczu.

Schorzenia

Do innych przyczyn nietrzymania moczu należą niektóre schorzenia, takie jak udar, demencja lub cukrzyca. Często powodem jest uszkodzenie lub zaburzenie w obrębie kanałów nerwowych, które uniemożliwia przekazywanie odpowiednich sygnałów między mózgiem a pęcherzem lub — w przypadku demencji — nieodbieranie tych sygnałów. Może to prowadzić albo do nadczynności pęcherza (częste, powtarzające się chodzenie za potrzebą) lub niedoczynności pęcherza (nieskuteczne opróżnianie pęcherza, prowadzące do wyciekania moczu).

Uszkodzenia neurologiczne

Choroby Parkinsona i Alzheimera, rozszczep kręgosłupa, stwardnienie rozsiane lub urazy mózgu również mogą wpływać na sposób komunikowania się mózgu i pęcherza, powodując niezdolność do kontrolowania pęcherza lub do jego całkowitego opróżniania.

Czy zażywasz leki przepisane na inne schorzenia?


Inkontynencja może być efektem ubocznym działania pewnych leków. Niektóre lekarstwa mają własności moczopędne, powodując, że zażywająca je osoba częściej odczuwa potrzebę oddania moczu. Jeżeli ostatnio zaczęłaś lub zmieniłaś kurację i zbiega się to z utratą kontroli nad oddawaniem moczu, warto ustalić z lekarzem, czy nie to właśnie jest przyczyną nietrzymania moczu. Czasem leki na inne schorzenia można zmienić lub zmniejszyć ich dawkowanie bez obniżania skuteczności.

 

Czy regularnie miewasz infekcje dróg moczowych?

Zakażenia dróg moczowych mogą prowadzić do nadwrażliwości pęcherza. Pęcherz błędnie wysyła wtedy ciału naglące sygnały o konieczności szybkiego opróżnienia go nawet wtedy, gdy nie jest jeszcze całkiem pełen.

Jeżeli masz jeszcze jakieś inne pytania w sprawie przyczyn nietrzymania moczu, powinnaś poradzić się swojego lekarza.

Pamiętaj, że nietrzymanie moczu nie musi Cię ograniczać. Przetestuj np. wkładki TENA Lady z potrójną ochroną. Ich delikatna górna warstwa daje uczucie suchości, a mikrokryształki zapewniają wysoką chłonność i neutralizują nieprzyjemny zapach. Dzięki potrójnej ochronie wkładek TENA Lady mino NTM możesz czuć się pewnie i zawsze być sobą.