Jak uzyskać refundację na pieluchomajtki dla dorosłych?

W przypadku nietrzymania moczu, a przede wszystkim, kiedy chory leży w łóżku niezbędne jest regularne stosowanie pieluchomajtek, co oczywiście stanowi spore obciążenie finansowe. Na szczęście w niektórych sytuacjach możliwe jest otrzymanie refundacji w ramach NFZ.

Jaki lekarz może wypisać pampersy dla dorosłych na receptę?

Refundację na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, a także wkłady anatomiczne lub podkłady można uzyskać wyłącznie, gdy zlecenie na nie zostanie wypisane przez lekarza. Prawo do wypisania recepty na pampersy dla dorosłych mają: lekarze podstawowej opieki zdrowotnej – czyli interniści, onkolodzy, ginekolodzy onkologiczni, chirurdzy, urolodzy, neurolodzy i geriatrzy. Warunkiem jest ważne ubezpieczenie pacjenta i posiadanie przez lekarza umowy z NFZ.

W jakich sytuacjach możliwa jest refundacja pieluchomajtek przez NFZ?

Osoby, które podlegają ubezpieczeniu w ramach NFZ mogą ubiegać się o refundację zakupu pieluchomajtek i pozostałych środków wymienionych powyżej, o ile potrzeba ich stosowania jest udokumentowana wypisanym przez lekarza zleceniem na zakup tych środków. Lekarze mają prawo, a nawet obowiązek, na prośbę pacjenta wystawić zlecenie na zakup i refundację, jeśli:

•choroba nowotworowa, na którą cierpi pacjent, stanowi przyczynę nietrzymania moczu lub stolca;

•choroba nowotworowa powoduje owrzodzenia, a także krwawienie w strefie krocza i dolnej części kręgosłupa;

•przyczynę nietrzymania moczu lub stolca stanowią problemy neurogenne;

•pacjent cierpi na przetoki nowotworowe lub popromienne; •przyczynę nietrzymania moczu lub stolca stanowią problemy pozaneurogenne.

Czasem trudno samemu stwierdzić, czy określone problemy zdrowotne kwalifikują do uzyskania refundacji, ale lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz specjalista, pod którego opieką się znajdujesz będzie znał odpowiedź i wypisze zlecenie, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Zlecenie jest wypisywane maksymalnie na okres 12 miesięcy.

W jaki sposób przebiega realizacja wniosków na pieluchomajtki?

Należy mieć świadomość, że refundacja nie jest nieograniczona i jeśli chodzi o pieluchomajtki, to w ciągu miesiąca limit wynosi 60 sztuk. Cena kupowanych środków nie może przy tym przekroczyć 90 zł, a refundacja wynosi 70% ceny. Po wypisaniu zlecenia przez lekarza należy je zanieść osobiście do właściwego oddziału NFZ, przekazać za pośrednictwem pełnomocnika lub przesłać drogą pocztową. Gdy refundacja zostanie potwierdzona, wówczas otrzymuje się kartę comiesięcznego zaopatrzenia. Właśnie ta karta jest ważna 12 miesięcy. Przy dokonywaniu zakupu środków trzeba okazać zlecenie od lekarza oraz kartę. Kartę pokazuje się przy każdym kolejnym zakupie, a zlecenie zostaje zatrzymane w punkcie zakupu.