Badanie moczu w ciąży – na co zwrócić uwagę?

Ciąża to czas, kiedy kobieta powinna dbać o siebie w szczególny sposób i jeszcze staranniej kontrolować stan swojego zdrowia, ponieważ dotykające ją schorzenia mogą mieć wpływ na rozwój oraz zdrowie nienarodzonego dziecka.

Mocz w czasie ciąży – terminy badania

W trakcie ciąży należy być pod stałą opieką lekarską i poddawać się systematycznym badaniom. Przez cały ten okres badanie moczu powinno być wykonywane kilkakrotnie. Diagnostyka jest potrzebna na początku ciąży, a następnie pomiędzy: 11 a 14 tygodniem, 15 a 20 tygodniem, 21 a 26 tygodniem, 27 a 32 tygodniem, 32 a 37 tygodniem, 38 i 39 tygodniem oraz po upływie 40 tygodni. Badanie umożliwia szybkie wykrycie ewentualnej infekcji dróg moczowych, która dość często pojawia się w czasie ciąży. Wskazuje na nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek, a nawet pomaga w wykryciu innych schorzeń takich jak cukrzyca.

Prawidłowe wyniki badania moczu w okresie ciąży

Podczas każdego badania moczu sprawdzany jest jego ciężar właściwy, który powinien mieścić się w granicach 1,005-1,030 g/cm3. Jeżeli wynik jest niższy, może to oznaczać rozrzedzenie moczu z powodu wypijania dużych ilości płynów, ale może wskazywać też na dysfunkcje nerek. Wynik ponad normę oznacza z kolei zagęszczenie moczu, co jest równoznaczne z przyjmowaniem zbyt małej ilości płynów, ale wiąże się często nadmierną utratą płynów związaną z wymiotami, biegunką lub gorączką. Niektóre kobiety w pierwszym trymestrze ciąży nie tylko często odczuwają mdłości, ale i wymiotują, dlatego może występować u nich zwiększony ciężar moczu. Najlepiej, jeśli pH moczu ma odczyn kwaśny, ale norma to pH 4,6-8,0. Prawidłowa barwa moczu to barwa od słomkowej po bursztynową. Mocz powinien być przejrzysty. Jeżeli jest mętny, świadczy to o występowaniu bakterii, grzybów, śluzu lub kryształków związków chemicznych. Obecność białka sugeruje, że mogło dojść do zatrucia ciążowego. Z kolei cukier wskazuje na cukrzycę. O problemach ze zdrowiem świadczy występowanie w moczu takich substancji jak: bilirubina, urobilinogen, leukocyty, ciała ketonowe, krwinki czerwone, nabłonki i oczywiście bakterie. Niewielkie ilości wskazanych substancji nie powinny wzbudzać niepokoju, ponieważ w ciąży dochodzi do wielu zmian fizjologicznych, ale należy obserwować, czy ilość danej substancji nie rośnie.

O czym świadczy nieprzyjemny zapach moczu w ciąży?

Nieprzyjemny zapach moczu w ciąży może się wiązać z jego zagęszczeniem i nie musi świadczyć o żadnej chorobie. Kobiety w ciąży często są bardziej wyczulone na różne zapachy, ale jeżeli zapach moczu naprawdę zaczyna niepokoić, należy wykonać badanie moczu, ponieważ np. zapach amoniaku jest częsty w przypadku infekcji dróg moczowych, a zapach acetonu towarzyszy cukrzycowej kwasicy ketonowej. Każda infekcja, a tym bardziej poważniejsza choroba, zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, a także powikłań okołoporodowych i powoduje zagrożenie dla zdrowia, a czasem nawet życia dziecka. Właśnie dlatego systematyczne oddawanie próbki moczu w celach diagnostycznych jest tak ważne.